Merken
Ta oryginalna mieszanka przyprawowa jest spuścizną po indiańskiej historii kraju, ściślej rzecz biorąc, stanowi wkład w kulturę kulinarną Chile zamieszkującego na południu kraju ludu Mapuche. Poszczególne składniki tej mieszanki są najpierw wędzone, a dopiero potem rozdrabnianie i łączone ze sobą, przez co merken ma miedzianą barwę i bardzo specyficzny, nieco dymny smak, który przekazuje potem potrawom. Składa się z nasion kolendry, soli, papryczek chili, niektórzy dorzucają też kminek. Zastosowanie ma wszechstronne, doskonale pasuje do dań rybnych i mięsnych, ale także do warzyw, sałatek, zup i sosów, korzystnie wpływa na smak wielu serów, jaj, makaronów.
Zobacz także: Jakie przyprawy wykorzystujemy w kuchni tajskiej?
Pebre
O ile merken jest mieszanką przyprawową, o tyle pebre stanowi raczej odmianę salsy, która doskonale pasuje do wielu potraw, szczególnie do grillowanych mięs, ryb i owoców morza, ale często jadana jest także jako dodatek do chleba. Istnieją różne jej odmiany, ale podstawę stanowi drobno posiekana świeża kolendra oraz natka pietruszki, cebula, sól, pieprz, sos winegret. Często dodaje się też papryczkę chili, by wzmocnić smak. Bardzo popularną odmianą pebre jest chancho en piedra, czyli pebre z posiekanymi drobno pomidorami.
Alino
Kolejna chilijska mieszanka zawdzięcza swój aromat suszonym ziołom. Miesza się je w równych proporcjach, aby każde z nich miało swój udział w smaku, nie wybijając się ponad resztę, przez co całość jest bardzo aromatyczna, ale harmonijna. A to jest bardzo ważne, gdy mamy do czynienia z tak wieloma składnikami, w alino znajduje się ich aż osiem: tymianek, majeranek, rozmaryn, estragon, oregano, szałwia, mięta oraz melisa. Doskonale pasują do rozmaitych mięs i drobiu, współgra z daniami rybnymi i na bazie makaronów.
Zobacz także: Mieszanka pięciu przypraw