Karkade to brzmiąca egzotycznie nazwa napoju przyrządzanego z kwiatów hibiskusa, szczególnie popularnego w Egipcie, Sudanie i na Karaibach. Nazywane wymiennie czerwonym złotem, karkade jest uważane za legendarny napój faraonów. Jest ono w Egipcie bardzo powszechne, wznosi się nim toast za nowożeńców i wita nowy rok.
Właściwości hibiskusa
Hibiskus, w Polsce znany jedynie jako dodatek do gotowych herbat owocowych, stanowi bogate źródło witaminy C, wapnia i soli mineralnych. Dzięki zawartym w nim polisacharydom jest idealnym lekiem na przeziębienie. Stosuje się go również podczas problemów trawiennych, ponieważ przyspiesza przemianę materii, hamuje proces wchłaniania wody w jelitach i oczyszcza organizm. Dzięki wolnym rodnikom zawartym w kielichach kwiatowych, hibiskus oddziałuje pozytywnie na wątrobę. Ma również działanie moczopędne i antybakteryjne, w związku z czym pobudza usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Uważa się również, że hibiskus wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, a także łagodzi podrażnienia.
Karkade pomaga w odchudzaniu, w związku z czym może być alternatywą dla dietetycznych herbatek.
Hibiskus, znany również jako Ketmia Szczawiowa lub Malwa Sudańska, ma mocno czerwony kolor i kwaskowy smak, dzięki czemu działa orzeźwiająco. Z czerwonych działek kwiatu sporządza się herbaty owocowe i napoje. Kwiat hibiskusa ma coś wspólnego z legendarnym kwiatem paproci, ponieważ kwitnie tylko jeden dzień. Najbardziej cenione są kwiaty o wyjątkowo ciemnoczerwonym kolorze.
Zobacz też: Co piją w Algierii?
Przygotowanie karkade
Karkade przyrządza się jako napar z gatunku hibiskusa o nazwie kenaf. Hibiskusowa herbata może być podawana na zimno lub na gorąco. Przygotowuje się ją ze świeżych bądź suszonych kielichów kwiatowych, które należy zalać wrzątkiem i pozostawić do zaparzenia, następnie przecedzić.
By uzyskać letni, orzeźwiający napój należy przestudzić napar, dodać do niego cukier trzcinowy i odrobinę wanilii.
Idealnym pomysłem na upalne dni jest połączenie napoju z listkami świeżej mięty.
Amatorzy letnich eksperymentów wzbogacają karkade wodą z kwiatów pomarańczy, wodą różaną, a także kardamonem i gałką muszkatołową. Napój najlepiej podawać w przezroczystych szklaneczkach z kostkami lodu.
Zobacz też: Miętowa herbata z Maroka