Wino ryżowe zawiera około 17% alkoholu. Nie należy dodawać do niego spirytusu, bo przerwie on proces fermentacji drożdży. Z ryżu robi się także popularne w Japonii sake. Produkcja wina ryżowego jest tania, a sam trunek powstaje dość szybko. Zobacz, jak przygotować domowe wino ryżowe.
Spis treści:
Wino ryżowe: właściwości
Wino ryżowe, pite w umiarkowanych ilościach, ma działanie kojące i odprężające. Zmniejsza objawy stresu i poprawia ogólne samopoczucie. Dodatkowo jest uważane za stosunkowo zdrowy trunek. Można je przygotować na wiele sposobów i kombinować co do użytych przypraw.
Do wina ryżowego można dodać:
- goździki,
- pieprz,
- śliwki,
- kawałki jabłek,
- ziele angielskie,
- gałkę muszkatołową (ostrożnie),
- wanilię,
- goździki,
- cynamon,
- imbir,
- zioła zielone typu tymianek czy bazylia.
Oczywiście nie dodawaj wszystkich przypraw naraz – trzeba się zdecydować na indywidualną kompozycję. Także ilości przypraw są sprawą gustu, zamieszczony tu przepis jest tylko bazą do dalszych prób.
fot. Wino ryżowe/Adobe Stock, marcin jucha
Domowe wino ryżowe
Wino ryżowe w zasadzie jest białe, ale można zabarwić go karmelem dla otrzymania bursztynowego koloru. Niektórzy dodają kurkumy, aby się wybarwiło na żółto.
Przepis na 10 l mocnego wina ryżowego
Składniki:
- 7,5 l wody,
- 2 kg ryżu,
- 1,5kg cukru,
- sok z 2 cytryn,
- 30-50 dkg rodzynek,
- 5 g pożywki,
- drożdże winne Tokay lub Sherry.
Syrop:
- 1,2 l wody,
- 1,3 kg cukru,
- cukier do dosładzania.
Sposób przygotowania:
- Rodzynki wypłucz na sicie i zalej wrzątkiem, mocz przez 1 godzinę, aby napęczniały. Następnie odcedź.
- Drożdże rozrób według przepisu na opakowaniu. W 7,5 l wody rozpuść 5 kg cukru. Ryż kilkukrotnie przepłucz na sicie. Na dno gąsiora daj ryż, rodzynki, zalej wodą z sokiem z cytryny i cukrem, rozrób pożywkę wodą i dodaj razem z rozrobionymi drożdżami.
- Gąsior zamknij korkiem z rurką fermentacyjną (do rurki należy dodać odrobinę wody).
- Po tygodniu dodaj do wina syrop z reszty wody 1,2 l i cukru 1,3 kg. Staraj się utrzymać wino w temperaturze 20 stopni.
- Od czasu do czasu mieszamy całość. Po 6 tygodniach odciągnij wężykiem wino do baniaczka o pojemności 10 litrów. Rodzynki i ryż odsącz na sicie i wykorzystaj w innych przepisach, natomiast płyn wlej do naczynia z winem.
- Teraz możesz wino ryżowe dosłodzić do smaku, a następnie odstawić na kolejne 6 tygodni. Kiedy na dnie utworzy się osad, jeszcze raz zlej wino za pomocą rurki, żeby wino ryżowe było klarowne.
- Możesz jeszcze raz je dosłodzić. Domowe wino ryżowe będzie młode, ale nadające się do spożycia, możesz dalej je zostawić do dalszego dojrzewania i klarowania.
Wino ryżowe najlepiej smakuje po roku. Możesz jednak próbować je wcześniej.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.07.2009.
Czytaj także:
Najlepsze sposoby na kaca
1 promil - ile to alkoholu
Wino z głogu