Odmiany
Wyróżniamy 2 podstawowe odmiany win ryżowych huangjiu – ze zwykłego ryżu i choujiu z ryżu kleistego. Występuje też rodzaj niefiltrowanego, zawierającego całe ziarna ryżu kleistego wina, zwana jiuniang.
Shaixing - towar eksportowy
Najbardziej znaną marką chińskiego jiu wina ryżowego jest Shaoxing, produkuje się go w mieście o tej samej nazwie, w prowincji Zhèjiāng, we wschodnich Chinach. Jest produktem fermentacji kleistego ryżu.
Jest cenione zarówno jako napój, jak i przyprawa, którą marynuje się mięsa, a potem jeszcze dodaje do gotowania. Potrawy z mięs marynowanych winem ryżowym mają często dźwięczne nazwy: Pijany kurczak, Pijana kaczka, pijana ryba, pijane krewetki, a nawet pijane tofu.
Do picia stosuje się starzone wino, przechowywane w pękatych glinianych butlach. Pija się go na ciepło, do jedzenia.
Mijiu - przysmak poetów
Inną marką, chińskiego wina ryżowego jest Mijiu – co oznacza dosłownie "wino ryżowe". Jest przezroczyste i lekko słodkawe, podobne do japońskiego sake. Zawiera 12-20% alkoholu. Należy do typu hangjiu, czyli powstaje ze zwykłego ryżu.
W smaku jest podobne do japońskiego sake, Pija się go ciepłe do posiłków. Kupuje się je w sklepach z alkoholami. Niektóre odmiany mają bardzo obniżoną zawartość alkoholu – te serwuje się dzieciom.
Mijiu stosowane jest także do przyprawiania potraw. Mijiu przyprawowe, sprzedawane w sklepach spożywczych jest niskiej jakości i często zawiera sól.
Istnieją też odmiany mętnego, ciężkiego wina ryżowego o mlecznej barwie, o odcieniu nefrytu. Należy do nich Choujiu. Ma bardzo starą tradycję, jego miłośnikiem i piewcą był znany poeta z okresu dynastii Tang - Li Bai. Obliczono, że 17% całej jego twórczości dotyczy picia tego wina.
Z Mijiu powstaje mocniejszy alkohol destylowany nazywany ryżowym baiju zobacz artykuł:
Z gotowanego ryżu
Yuk Bing Shiu jiu – jest 30%-towym winem o ponad stuletniej historii. Wytwarza się go z ryżu uprzednio gotowanego na parze. Jest długo starzone.