Czym jest topinambur? Jak go uprawiać?

Topinambur staje się coraz popularniejszym warzywem również w Polsce. Nie słyszałeś o nim? Przeczytaj, by być na czasie.
Czym jest topinambur? Jak go uprawiać?

Topinambur jest w smaku podobny do połączenia ziemniaków z orzechami. Niestety bardzo łatwo jest go rozgotować, więc trzeba na niego uważać. Ma mnóstwo cennych wartości odżywczych, dlatego warto włączyć go do swojego menu. Topinambur pomaga przy zaparciach, działa osłonowo na wątrobę i drogi moczowe. A to wcale nie wszystko!

Jak wygląda topinambur i skąd pochodzi?

Topinambur, a właściwie słonecznik bulwiasty, to roślina bulwiasta, która z Ameryki Północnej pomału rozprzestrzenia się na cały świat. Była znana Indianom, zanim przybył do nich Krzysztof Kolumb. To twór natury, z którego jednocześnie wykorzystuje się część podziemną, jak i nadziemną.

Bulwami mogą żywić się zarówno ludzie, jak i zwierzęta, natomiast łodygi i liście chętnie zjadane są przez zwierzęta. Co więcej, kwiaty topinambura (przypominające zminimalizowane kwiaty słonecznika) ładnie wyglądają jako ozdoba w wazonie. Bulwy mają kształt pokręconych i pofałdowanych ziemniaków o różnych kolorach - od białych po różowe.

Jak jeść topinambur?

Przed pierwszym jedzeniem jedną i najważniejszą zasadą jest to, by przygotować się na dość oryginalny smak, który niektórym nie będzie odpowiadał wcale, natomiast dla innych stanie się najlepszym na świecie.

Topinambur jest w smaku podobny do połączenia ziemniaków z orzechami i to jedyne, co można o nim obiektywnie powiedzieć - reszty musicie przekonać się sami. Nie można mu jednak odmówić tego, że jest bardzo wartościowy odżywczo i choćby z tego powodu warto się do niego przekonać.

Jak przyrządzić topinambur? Przygotowanie topinambura nie jest trudne – najczęściej podaje się go gotowanego w osolonej wodzie lub na parze albo upieczonego. Niestety bardzo łatwo jest go rozgotować, więc trzeba na niego uważać w trakcie procesu przygotowania – jeśli za długo będzie w wodzie, zmieni się w papkę. Można też bulwy faszerować, dusić lub zrobić z nich zdrowe frytki.

Kalafior romanesco

Właściwości topinamburu

Jest to roślina bardzo bogata odżywczo, przeznaczona szczególnie dla osób po chemioterapii lub diabetyków – pobudza organizm do szybszego wydalania toksyn. Co więcej, pomagają przy zaparciach, osłonowo na wątrobę i drogi moczowe.

Najwięcej związków odżywczych, przydatnych organizmowi znajduje się tuż pod skórką – dlatego najlepiej bulw nie obierać, ograniczyć się tylko do ich wyszorowania przed przygotowaniem.

Uprawa topinamburu

Przede wszystkim, jeśli ktoś ma ochotę na zabawę w rolnika lub poważnie planuje rozkręcenie topinamburowego interesu, musi mieć w głowie informację, która wydaje się najważniejsza i decydująca: topinambur to roślina bardzo odporna nawet na duże mrozy i dlatego, jeśli ma nie rozprzestrzeniać się po ogrodzie w roku następnym, trzeba ją wykopać w absolutnie 100 procentach.

Nawet pozostawione w ziemi cząstki oderwane od bulwy mogą spowodować, że prócz nowo posadzonych lub nowo posianych roślin pojawią się ubiegłoroczni goście. Co więcej, jeśli znajdą się chętni do hodowania topinamburu w mieszkaniu, to lepiej niech porzucą swoje plany - chyba, że chcą mieć w domu trzy- lub nawet czterometrowe giganty.

Przyprawy kuchni meksykańskiej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/miesiąc temu
@sendim Ty czytasz ze zrozumieniem ? Durne pytanie. W artykule wszystko jest napisane !
/rok temu
mam w ogródku i jest pyszny
/rok temu
a czy topinambur w ogóle jest zdrowy?!?!?!
POKAŻ KOMENTARZE (8)