Kopiec kreta przyrządzany na bazie kakaowego blatu lub w wersji bez pieczenia z ciasteczek czekoladowych, to pyszny deser. Kremowe wypełnienie z mleka kokosowego, mascarpone lub śmietanki klasycznie łączymy z plasterkami bananów. Idealnie smakuje również z sezonowymi owocami jagodowymi. Sprawdź nasze przepisy na kopiec kreta!
Kopiec kreta bez glutenu: przepis
Oto składniki na kopiec kreta bez glutenu:
Na ciasto:
- 200 g mąki kokosowej
- puszka mleka kokosowego
- ¾ kostki masła
- 100 g cukru
- 40 g kakao
- łyżka proszku do pieczenia
Na krem:
- 250 ml śmietanki kremówki
- 50 g cukru
- 50 g mąki ziemniaczanej
- 150 g masła
2 banany
czekolada gorzka
Jak zrobić kopiec kreta bez glutenu?
Śmietankę kremówkę ubijamy razem z cukrem w mikserze. Dosypujemy mąkę ziemniaczaną, Dodajemy miękkie masło (w temperaturze pokojowej). Całość ubijamy przez około 6-8 minut. Ciasto przygotowujemy w osobnej misce mieszając mąkę kokosową z cukrem i kakao. Następnie miksujemy z miękkim masłem, proszkiem do pieczenia i mlekiem kokosowym. Wymieszane ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez około 20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Po wystudzeniu ciasta kruszymy je na drobne okruszki. Układamy połowę okruszków w tortownicy i część kremu. Układamy pokrojone banany i starta czekoladę. Układamy kolejną część kremu. Resztę posypujemy okruszkami ciasta kakaowego tworząc kopiec. Tak przygotowany kopiec kreta jest doskonałym wypiekiem na przyjęcia dla dzieci.
Kopiec kreta bez pieczenia: przepis
Oto składniki na kopiec kreta bez pieczenia:
Na ciasto:
- 2 opakowania ciemnych ciasteczek typu Oreo
- 5 łyżek masła
Na krem:
- opakowanie śmietanki kremówki
- 3 banany
- wiórki kokosowe
- ekstrakt z wanilii
- 2 łyżeczki żelatyny
- 3 łyżeczki cukru pudru
Jak zrobić kopiec kreta bez pieczenia?
Z ciasteczek pozbywamy się nadzienia. Kruszymy w malakserze wszystkie ciastka na drobne okruszki. Przekładamy do miski. Przygotowując krem łączymy nadzienie z ciasteczek z śmietaną kremówką i cukrem pudrem. Dosypujemy wiórki kokosowe. W międzyczasie kroimy banany na plasterki. Dolewamy ekstrakt waniliowy do ubitej masy. Część pokruszonych ciasteczek układamy w tortownicy na dnie i zalewamy roztopionym wcześniej masłem. Układamy krem warstwowo z pokrojonymi bananami. Na koniec posypujemy ciasteczkami tworząc górkę. Tak przyrządzone ciasto kopiec kreta doskonale smakuje również z wykorzystaniem owoców sezonowych lub z puszki.
Kopiec kreta z mascarpone: przepis
Oto składniki na kopiec kreta z mascarpone:
Na krem:
- 250 g serka mascarpone
- 3 łyżeczki żelatyny
- pół szklanki cukru pudru
- ekstrakt z wanilii
- wiórki czekoladowe
- szczypta soli
Na ciasto:
- pół kostki masła
- pół szklanki cukru pudru
- 200 ml kwaśnej śmietany
- łyżeczka sody oczyszczonej
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 30 g kakao
- ekstrakt z wanilii
- 2 szklanki mąki
- banany
Jak zrobić kopiec kreta z mascarpone?
W mikserze ubijamy serek mascarpone z żelatyną, cukrem pudrem, ekstraktem waniliowym. Całość mieszamy przez około 8 minut. Wrzucamy wiórki czekoladowe i szczyptę soli. Odstawiamy na bok. Następnie ubijamy masło z cukrem pudrem na ciasto. Dolewamy kwaśną śmietanę i ekstrakt wanilię. Całość mieszamy z mąką, proszkiem do pieczenia i sodą. W międzyczasie kroimy banany na plasterki. Ciasto pieczemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze 180 stopni przez 20-25 minut. Odstawiamy do wystygnięcia. Kruszymy na mniejsze kawałeczki. Spód tortownicy wykładamy częścią ciasta i układamy krem na zmianę z plastrami banana. Na koniec posypujemy resztą ciasta tworząc górkę. Kopiec kreta doskonale smakuje schłodzony. Kakao możemy zamienić karobem w wersji dla osób uczulonych.
Zobacz inne przepisy na desery