Co dobrze wiedzieć o robieniu pączków?

Tłusty czwartek nie obędzie się bez pączków. Skoro ma nastąpić wojna postu z karnawałem, to tylko w tumanach cukru pudru i wśród kleksów dżemu różanego, rozmazanego na policzkach!
/ 13.01.2011 00:43

Pączki

Zrobienie dobrych pączków to wielka sztuka. Oto kilka, przydatnych (miejmy nadzieję) porad:

  1. Tłuszcz do smażenia pączków musi być dobrze rozgrzany, by ciasto go nie wchłaniało. Ale uwaga – jeśli olej zacznie dymić, to znaczy, że przesadziliśmy. Trzeba zacząć od nowa.
  2. Najlepiej sprawdzać temperaturę oleju, kładąc nań odrobinę ciasta. Gdy olej wokół zacznie skwierczeć, to znaczy że można zacząć smażenie.
  3. Nie kładźmy pączków zbyt gęsto obok siebie – temperatura oleju spadnie na tyle znacząco, że pączki (choć nadal będą się smażyć) staną się gąbką na tłuszcz, a nie puszystym łakociem.
  4. Aby pączki były równe i okrągłe, nadzienie można wstrzykiwać do środka drożdżowej kulki za pomocą rękawa cukierniczego.
  5. Posypujmy pączki cukrem pudrem, gdy już ostygną, chyba że mamy specjalny cukier, który się nie rozpuszcza pod wpływem ciepła.

Zobacz także: Jak udekorować pączki?

A jeśli nie mamy cierpliwości do ugniatania drożdżowego ciasta, oto stary przepis na pączki ptysiowe. Po usmażeniu smakują trochę tak, jakby całe były kremem. Pychota!

Potrzebne są:

  • szklanka mleka,
  • 8 dag masła,
  • 4 dag cukru pudru,
  • 15 dag mąki,
  • 3 jaja,
  • cukier wanilinowy,
  • olej lub smalec do smażenia.

Przygotowanie:

  1. Mleko gotujemy z masłem. Wsypujemy do niego mąkę (stopniowo) i mieszamy na ogniu, aż ciasto będzie odstawać od ścianek naczynia. Jeśli zrobiły się grudy, można je rozbić za pomocą blendera ręcznego.
  2. Gdy masa ostygnie, wbijamy do niej całe jaja i miksujemy mikserem. Dodajemy cukier puder, cukier waniliowy i znów miksujemy.
  3. Następnie rozgrzewamy oleju lub smalec, na którym będziemy smażyć pączki.
  4. Roztapiamy też trochę masła, maczamy w nim dłonie i bierzemy kawałki ciasta wielkości piłki golfowej, formując z niego kulki. Kładziemy na gorący tłuszcz i smażymy na złoto.
  5. Wyjmujemy łyżką cedzakową i odsączamy nadmiar tłuszczu na ręczniku papierowym.
  6. Podajemy obsypane cukrem pudrem.

Polecamy: Jak zrobić faworki?

Redakcja poleca

REKLAMA