Umowy o pracę na czas określony od 22 lutego 2016 roku będą mogły być zawierane na dłużej niż dotąd. Podpowiadamy, co jeszcze się zmieni zgodnie z nowym zapisem w Kodeksie pracy.
Umowa na czas określony zmiany 22 lutego 2016
Dotychczas było tak, że pracodawca mógł zawrzeć z pracownikiem 2 umowy na czas określony, a gdy chciał zawrzeć trzecią taką umowę, stawała się ona automatycznie umową na czas nieokreślony. Dodatkowo można było zawrzeć najpierw umowę na czas próbny, trwającą nie dłużej niż 3 miesiące.
Zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 roku, pracodawca będzie mógł zawrzeć aż 4 takie umowy z pracownikiem. Ważne jednak, by ich łączny czas nie był dłuższy niż 33 miesiące. Licząc łącznie z ewentualną umową na okres próbny na 3 miesiące, pierwszą umowę na czas nieokreślony będzie można podpisać najpóźniej po 36 miesiącach pracy w danym miejscu, czyli po 3 latach.
Dodatkowo, jeśli pracodawca zechce przedłużyć pracownikowi dotychczasową umowę zawartą na czas określony, to przedłużenie będzie traktowane jako podpisanie drugiej umowy na czas określony, liczącą się od dnia, w którym kończyła się pierwotnie ta umowa.
Nie będzie też znaczenia, czy umowy te będą zawierane jedna po drugiej, czy z przerwami. Będzie liczyła się jedynie łączna ich liczba zawierana z jednym pracodawcą i czas ich trwania.
Umowa na zastępstwo na starych zasadach
W przypadku umów zawieranych na zastępstwo, nie będzie takich obostrzeń, że ewentualna czwarta umowa zawierana z tym samym pracodawcą musi być umową na czas nieokreślony. Jest ona przecież zawierana w celu zastąpienia pracownika, który w danym czasie z różnych przyczyn nie może pojawiać się w pracy.
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony
Od 22 lutego 2016 roku wszystkie umowy zawarte na czas określony będą mogły być wypowiadane dokładnie z zachowaniem tych samych terminów, co w przypadku umów na czas nieokreślony. Nie będzie trzeba zawierać klauzul zezwalających na wypowiedzenie takiej umowy, jak było w przypadku dotychczasowych umów zawieranych na czas dłuższy niż 6 miesięcy.