Jak znaleźć pracę bez doświadczenia

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia fot. Fotolia
Myślisz, ze to niemożliwe? Przekonaj się!
Milena Oszczepalińska / 02.11.2015 06:42
Jak znaleźć pracę bez doświadczenia fot. Fotolia

Ciągle panuje przekonanie, że pracodawcy poszukują do swoich firm młode osoby świeżo po studiach, ale z kilkuletnim stażem pracy. Gdyby faktycznie tak było, żaden świeżo upieczony absolwent nie znalazłby nigdzie zatrudnienia. Dobrze wiemy, że jest inaczej. Co zatem uwypuklają w swoich CV młodzi, wykształceni, ale niedoświadczeni kandydaci do pracy? Sprawdźcie! Te wskazówki pomogą także i wam z znalezieniu wymarzonej posady.

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

1. Udowodnij, że masz wiedzę praktyczną

Jak to zrobić? Nie pomijaj w CV wszelkich praktyk lub staży, nawet tych bezpłatnych i krótkich. Podaj też informacje na temat twojej działalności w kołach naukowych lub organizacjach studenckich. We wszystkich tych miejscach można się naprawdę wielu rzeczy nauczyć w praktyce. Koniecznie podkreśl to w swoim CV!

2. Pochwal się znajomością języków obcych

Zwłaszcza jeśli znasz jakiś język, który nie jest popularny. Nigdy nie wiadomo, na jakich rynkach dana firma planuje swój rozwój. Może poszukują osoby właśnie ze znajomością wietnamskiego, fińskiego czy serbskiego.

3. Wykaż się dotychczasową aktywnością

Nawet jeśli nie pracowałaś jeszcze nigdy w zawodzie, prawdopodobnie miałaś jakieś prace wakacyjne lub dorywcze. Zamiast zostawiać puste pole, lepiej wpisz to, że byłaś opiekunką do dzieci podczas studiów. Jeśli odpowiednio to uargumentujesz, możesz dużo zyskać. Pracodawca doceni to, że jednocześnie studiowałaś, i to z dobrymi ocenami, i pracowałaś popołudniami lub w weekendy.

4. Przekonaj pracodawcę o swoich atutach z zakresu tzw. umiejętności miękkich

Jeśli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia, musisz postawić na takie swoje cechy charakteru lub umiejętności miękkie, które uważasz za niezbędne w danej pracy. Co na przykład? Komunikatywność, otwartość na zmiany, miła aparycja, wprawne pióro, poprawna dykcja, analityczne myślenie, konsekwencja, rzetelność, itd.

5. Zaczaruj rekrutera swoją pasją

Pokaż, że nie jesteś nudnym człowiekiem, który niczego świeżego nie wniesie do firmy. Pochwal się swoją pasją. Kto wie, może pracodawca również ją podziela lub tak bardzo się zaciekawi, że zechce cię przyjąć, by więcej dowiedzieć się na ten temat? Nigdy nie wiadomo. Spróbuj i przekonaj się sama.

Sprawdź więcej porad dla poszukujących pracy:

Redakcja poleca

REKLAMA