Umowa na czas określony a zasiłek macierzyński

Umowa na czas określony a zasiłek macierzyński fot. Fotolia
Sprawdź, czy masz do niego prawo!
Milena Oszczepalińska / 14.01.2016 06:07
Umowa na czas określony a zasiłek macierzyński fot. Fotolia

Wiele ciężarnych kobiet zatrudnionych na umowach czasowych, zastanawia się, czy w związku z tym stracą prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli ich umowa skończy się przed terminem porodu. Wyjaśniamy, jak stanowi polskie prawo.

Umowa na czas określony a zasiłek macierzyński

Umowa o pracę zawarta na czas określony, której termin skończyłby się przed porodem pracownicy, zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu, jeśli początkowy termin jej rozwiązania przypadał już po 3 miesiącu ciąży. To oznacza, że jeśli kobieta jest w ciąży i pracuje na podstawie umowy o pracę na czas określony, np. do 4. miesiąca ciąży, wówczas taka umowa automatycznie, nie z woli pracodawcy, ale z mocy prawa, zostaje przedłużona do dnia porodu. 

Czy w takim przypadku przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński?

Aby kobiecie przysługiwał zasiłek macierzyński, musi w chwili porodu być osobą ubezpieczoną i mieć odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe. To oznacza, że jeśli ma umowę do dnia porodu, to jest wówczas ubezpieczona, a zatem ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Nie ma natomiast prawa do urlopu macierzyńskiego. 

Przypadki, gdy umowa na czas określony nie przedłuża się do dnia porodu

Istnieją jedynie dwa takie przypadki:
  • gdy kobieta jest zatrudniona na okres próbny;
  • gdy kobieta ma umowę na czas określony na zastępstwo za inną osobę.
W pozostałych przypadkach taka umowa zawsze się przedłuża, a aby uzyskać zasiłek macierzyński, pracownica musi jedynie złożyć w tej sprawie stosowny wniosek. Zasiłek w całości wypłacany jest z ZUS-u. 

Sprawdź też inne porady na temat pracy: