Obowiązkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Ma skorzystać jedna grupa pracowników

umowy o pracę dla cudzoziemców fot. Adobe Stock, gpmax
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce, aby osoby zatrudnione z zagranicy pracowały wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Nowe regulacje mają na celu lepsze zabezpieczenie praw cudzoziemców.
/ 06.09.2024 14:49
umowy o pracę dla cudzoziemców fot. Adobe Stock, gpmax

Proponowane zmiany budzą sporo kontrowersji wśród polskich pracowników.

Spis treści:

  1. Umowa o pracę dla cudzoziemca
  2. Więcej pracy bez umowy?
  3. Dyskryminacja polskich pracowników?

Umowa o pracę dla cudzoziemca

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej planuje, aby zezwolenie na pracę cudzoziemca w Polsce było wydawane tylko wtedy, gdy będzie on wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę.

Dzięki tej zmianie osoby z zagranicy mieliby stabilność oraz dostęp do świadczeń kluczowych dla jego ochrony na rynku pracy – umowa o pracę wiąże się m.in. z płatnym zwolnieniem lekarskim, okresem wypowiedzenia czy koniecznością przeprowadzenia szkoleń bhp i badań lekarskich.

Jak podaje prawo.pl, nie będzie to dotyczyło legalizacji pracy obywateli Ukrainy – ich zatrudnienie reguluje odrębna specustawa ukraińska.

Więcej pracy bez umowy?

Obecnie większość obywateli obcych krajów jest zatrudniania w Polsce na podstawie umów cywilnoprawnych – zlecenie albo o dzieło. Trzeba wspomnieć, że umowa o pracę jest dla pracodawców droższym rozwiązaniem niż umowa cywilnoprawna.

Pracodawcy musieliby po pierwsze liczyć się z zauważalnym wzrostem kosztów zatrudnienia, po drugie wziąć pod uwagę to, że dotychczasowe plany związane np. z liczbą zatrudnianych osób, nie będą mogły być realizowane, bo umowa o pracę to jest jednak forma, która ma konkretne, dość restrykcyjne zasady i nieprzestrzeganie tych zasad wiąże się z sankcjami i całą paletą ryzyk prawnych

– mówi serwisowi Prawo.pl Michał Nocuń, szef Działu Employment Immigration w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Jego zdaniem wprowadzenie takich przepisów przyczyni się do wzrostu szarej strefy, jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców.

Ponadto przedsiębiorcy i organizacje branżowe wskazują, że umowy cywilnoprawne często są wybierane ze względu na elastyczność i specyficzne potrzeby niektórych branż. 

Dyskryminacja polskich pracowników?

Jednocześnie istnieje obawa, że nowe przepisy mogą wzbudzić poczucie niesprawiedliwości wśród polskich pracowników, zwraca uwagę Paweł Dąbrowski, prezes spółek operacyjnych w Grupie Progres.

Dla polskich pracowników zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jest często postrzegane jako najwłaściwsza i najbardziej pożądana forma zatrudnienia. Wprowadzenie ustawowych regulacji dotyczących zatrudniania cudzoziemców może więc wywołać poczucie niesprawiedliwości wśród polskich pracowników, którzy nadal często rozpoczynają pracę od umów-zleceń

– mówi portalowi pulshr.pl.

W Polsce dochodzi też do sytuacji, kiedy przedsiębiorcy zachęcają pracowników do zakładania własnych działalności gospodarczych, aby obniżyć koszty zatrudniania pracowników.

Czytaj także:
To koniec umów śmieciowych? Państwowa Inspekcja Pracy zyska potężne narzędzie kontroli
Skarbówka przeciwna zmianie umowy o pracę na B2B. "Samozatrudnienie jest fikcyjne"
Co najbardziej motywuje do pracy? Pracownicy wskazywali jedną rzecz

 

Redakcja poleca

REKLAMA