Narodziny dziecka to dla kobiety przełomowy moment. Na ogół wszystko inne schodzi na dalszy plan, a zwłaszcza praca. Potem pobyt w domu z maleństwem przez kilka miesięcy... A potem bolesny powrót do rzeczywistości.
Pamiętaj o tym, że kwestie powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim powinnaś przeanalizować już w czasie ciąży. Podpowiemy ci, o czym należy pomyśleć z wyprzedzeniem, co zrobić w trakcie urlopu, a także jakie prawa przysługują ci po jego zakończeniu.
Zaplanuj powrót do pracy już w czasie ciąży
Podczas trwania ciąży przemyśl kwestie późniejszego powrotu do pracy. Porozmawiaj z ojcem dziecka, a potem z pracodawcą. Musisz dokładnie wiedzieć, co z opieką nad dzieckiem - czy skorzystasz wyłącznie z urlopu macierzyńskiego, czy może później przejdziesz na urlop rodzicielski?Jeśli chciałabyś skorzystać z urlopu rodzicielskiego (po skończonym urlopie macierzyńskim), warto złożyć o niego wniosek jeszcze przed porodem. Dzięki temu będziesz otrzymywać 80% wynagrodzenia.
Jeśli zawiadomisz pracodawcę o chęci skorzystania z urlopu rodzicielskiego później niż na 14 dni przed porodem, podczas trwania tego urlopu przysługuje ci prawo jedynie do 60% podstawy finansowej.
Przemyślenie wcześniej wszystkich kwestii opłaca się więc także dosłownie - szybsza decyzja może oznaczać prawo do wyższego wynagrodzenia w czasie urlopu rodzicielskiego.
O czym pamiętać w czasie trwania urlopu macierzyńskiego?
O perspektywie powrotu do pracy powinnaś pamiętać już podczas urlopu macierzyńskiego. Oczywiście, nie namawiamy cię do zajmowania się kwestiami służbowymi. Chodzi jedynie o podtrzymanie kontaktu z pracodawcą oraz współpracownikami.Jeśli podczas urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego co jakiś czas dasz do zrozumienia, że nadal interesuje cię to, co dzieje się w miejscu pracy, na pewno wiele zyskasz! Co jakiś czas wyślij maila z pytaniem o to, co ciekawego wydarzyło się w firmie. W przyszłości to na pewno zaprocentuje - nie wrócisz do swoich obowiązków kompletnie "zielona".
Prawa kobiety powracającej do pracy po urlopie macierzyńskim
Pracownica, która wraca do pracy, ma wiele praw. Najważniejsze to:- Firma musi zapewnić ci identyczne warunki, jak przed urlopem macierzyńskim. Nie możesz zostać zdegradowana, a twoja pensja nie może być niższa. Oczywiście, zakres obowiązków może być inny, ale nie może być niezgodny z twoimi kwalifikacjami.
- Możesz poprosić szefa o zmniejszenie wymiaru godzin (ale nie więcej niż o połowę!). Jeśli do tej pory pracowałaś 40 godzin tygodniowo, możesz wnioskować o 20 godzin, ale nie np. o 15.
- Jeśli karmisz malucha piersią, przysługuje ci prawo do godzinnej przerwy na karmienie.
- Nie powinnaś być wysyłana w delegacje - to niezgodne z prawem (stanie się to możliwe dopiero wtedy, gdy twoje dziecko osiągnie wiek czterech lat).
Dowiedz się więcej o prawach kobiet w ciąży:
Ciąża a praca przy komputerze
Urlop macierzyński 2014 - to musisz wiedzieć
Do czego ma prawo mama w pracy?
Urlop macierzyński 2014 - to musisz wiedzieć
Do czego ma prawo mama w pracy?