Jak rozpoznać że szef chce cię zwolnić - porady

kobieta w pracy fot. Fotolia
Poznaj 5 sygnałów i nie daj się zaskoczyć pracodawcy!
kobieta w pracy fot. Fotolia
Od dawna masz wrażenie, że coś dziwnego dzieje się w twojej pracy? Sądzisz, że wszyscy wokół doskonale wiedzą, co jest grane, a ta wiedza tajemna jest niedostępna tylko dla ciebie? Wszystko, co robisz natrafia na falę krytyki i masz powody, aby przypuszczać, że wymówienie dla ciebie jest już wydrukowane, a szef tylko czeka, aby ci je wręczyć? Poznaj 5 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że zwolnienie z pracy zbliża się wielkimi krokami.

1. Odseparowanie

Nie jesteś już zapraszana na ważne biznesowe spotkania i narady? Masz wrażenie, że wszystko dzieje się wokół ciebie, a twoja opinia nie ma znaczenia? Bardzo możliwe, że twój szef świadomie tworzy dystans między wami, bo chce cię zwolnić? Uważnie obserwuj zachowanie przełożonego. O tym, że ma w planie wyrzucenie ciebie z pracy może świadczyć unikanie kontaktu wzrokowego, stała krytyka, wytykanie wad i zachowanie inne, niż na początku waszej współpracy.

2. Dziwny sposób bycia innych współpracowników

Jeśli ktoś z twoich najbliższych współpracowników również wie o twoim przyszłym zwolnienie, raczej wprost ci tego nie powie. To dlatego powinnaś wyostrzyć zmysł wzroku i słuchu. To, że jesteś unikana, twoje koleżanki już z tobą nie plotkują, nie chcą też wyjść na kawę czy obiad, nie musi być przypadkiem. Najprawdopodobniej twoi znajomi obawiają się bliskich kontaktów z tobą, ponieważ nie chcą narazić się szefowi.

3. Niespodziewane zadanie

Wielu szefów prosi swoich pracowników, których chce zwolnić, o przeszkolenie tzw. asystenta. Nieświadomy pracownik wkłada wiele siły i energii w przygotowanie młodszego stażem kolegę, ponieważ liczy na jego pomoc w przyszłości. Niestety, często po zakończeniu kursu okazuje się, że 
"stary" pracownik odsyłany jest z kwitkiem, a domniemany asystent zajmuje jego miejsce.

4. Zmniejszenie obowiązków

Nieotrzymywanie nowych projektów to kolejna oznaka zbliżającego się zwolnienia. Twój pracodawca nie chce angażować cię w nowe zadania, ponieważ wie, że niedługo cię zwolni. W obawie przed wypłynięciem na zewnątrz nowych planów rozwojowych, nie będziesz dostawała zleceń, przez co ilość twoich obowiązków gwałtownie się zmniejszy.

5. Pojawienie się oferty pracy

Przejrzyj portale z ofertami pracy. Jeśli natkniesz się tam na propozycje objęcia właśnie twojego stanowiska w firmie, gdzie obecnie pracujesz, możesz być niemal pewna, że właśnie trwa proces rekrutacyjny i twoje dni są policzone. 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Redakcja poleca

REKLAMA