Zdarza ci się zostawać w pracy po godzinach? A może jesteś osobą, która jako pierwsza pojawia się w biurze i jako ostatnia wychodzi? W domu myślisz o pracy, a nocą śnią ci się spotkania biznesowe? Jeśli tak, bardzo możliwe, że jesteś uzależniona od swoich obowiązków zawodowych. Sprawdź, czym wyróżnia się pracoholik!
Cechy pracoholika:
Żeby nie mieć wątpliwości co do tego, czy jesteś uzależniona od pracy, czy nie, poznaj cechy prawdziwego pracoholika. Jeśli sama się nimi wyróżniasz, bardzo możliwe, że jesteś nieświadoma swojej choroby!
- Pracowitość – pracoholik spędza w pracy coraz więcej i więcej czasu.
- Perfekcjonizm - pracoholikowi wydaje się, że jest niezastąpiony oraz że sam wykona wszystkie obowiązki najlepiej.
- Nadgorliwość – osoba uzależniona od pracy podejmuje się kolejnych zadań, przez co stale jest zajęta.
- Pesymizm – pracoholik traci poczucie zadowolenia z pracy, ale lęk przed jej utratą sprawia, że wykonuje swoje obowiązki ze wzmożoną siłą.
- Nerwowość – silna potrzeba kontroli nad sytuacją powoduje nieustanne niezadowolenie i agresję.
- Zmęczenie - życie w ciągłym pośpiechu wywołuje zmęczenie, senność i brak energii.
- Nieracjonalność – pracoholik zaniedbuje swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne – mało je, śpi i nie odpoczywa. Dodatkowo traci poczucie czasu, co przekłada się na pogorszeni jego relacji z rodziną i znajomymi.
- Monotonność – pracoholik staje się nudny. Nie wyobraża sobie dnia bez pracy, rozmawia tylko o swoich obowiązkach zawodowych i nie dostrzega nic wokół siebie.