pracoholik fot. Fotolia

Cechy pracoholików - zobacz kim jest pracoholik

Poznaj cechy osoby uzależnionej od pracy!
pracoholik fot. Fotolia
Zdarza ci się zostawać w pracy po godzinach? A może jesteś osobą, która jako pierwsza pojawia się w biurze i jako ostatnia wychodzi? W domu myślisz o pracy, a nocą śnią ci się spotkania biznesowe? Jeśli tak, bardzo możliwe, że jesteś uzależniona od swoich obowiązków zawodowych. Sprawdź, czym wyróżnia się pracoholik!

Cechy pracoholika:

Żeby nie mieć wątpliwości co do tego, czy jesteś uzależniona od pracy, czy nie, poznaj cechy prawdziwego pracoholika. Jeśli sama się nimi wyróżniasz, bardzo możliwe, że jesteś nieświadoma swojej choroby! 
 
  • Pracowitość – pracoholik spędza w pracy coraz więcej i więcej czasu.
  • Perfekcjonizm - pracoholikowi wydaje się, że jest niezastąpiony oraz że sam wykona wszystkie obowiązki najlepiej.
  • Nadgorliwość – osoba uzależniona od pracy podejmuje się kolejnych zadań, przez co stale jest zajęta.
  • Pesymizm – pracoholik traci poczucie zadowolenia z pracy, ale lęk przed jej utratą sprawia, że wykonuje swoje obowiązki ze wzmożoną siłą.
  • Nerwowość – silna potrzeba kontroli nad sytuacją powoduje nieustanne niezadowolenie i agresję.
  • Zmęczenie - życie w ciągłym pośpiechu wywołuje zmęczenie, senność i brak energii.
  • Nieracjonalność – pracoholik zaniedbuje swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne – mało je, śpi i nie odpoczywa. Dodatkowo traci poczucie czasu, co przekłada się na pogorszeni jego relacji z rodziną i znajomymi. 
  • Monotonność – pracoholik staje się nudny. Nie wyobraża sobie dnia bez pracy, rozmawia tylko o swoich obowiązkach zawodowych i nie dostrzega nic wokół siebie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/13.05.2016 08:22
Jestem pracowaliczką i to lubię. Może niektórzy lubią taki styl??????? To nie musi być choroba. ZAANGAŻOWANY pracownik to skarb
/11.05.2016 20:14
Biała to pogratulować. Ja nie umiem ........
/11.05.2016 16:55
Byłam, ale już nie jestem! Skończyłam z tym, rzuciłam wyzysk, który miałam w poprzedniej pracy. Zaczęłam się uczyć, skończyłam kilka kursów, teraz w szkole policealnej jestem na manicure, biorę udział w róznych szkoleniach i marzę o własnym salonie. Gdzie sama będę zarządzać swoim czasem.