Większość rodziców stara się spędzać ze swoimi dziećmi jak najwięcej czasu. Jeśli jednak zdarza ci się przesiadywać w pracy do wieczora, za to z mężem i dziećmi spotykasz się tylko wieczorem i w weekendy, bardzo możliwe, że jesteś pracoholikiem. Zobacz, jak wyglądają relacje z rodziną osoby uzależnionej od pracy. Sprawdź, czy u ciebie też tak jest i dowiedź się, czy jesteś uzależniona od obowiązków zawodowych!
Relacje z mężem
Pracoholiczki są w stanie poświęcić relacje osobiste dla osiągnięcia satysfakcji z pracy. Ze względu na to, że same sobie stawiają wysoko poprzeczkę, mają też wysokie wymagania w stosunku do partnera. Mężowie kobiet uzależnionych od obowiązków zawodowych czują się niedoceniani, a ich własna samoocena znacznie się obniża.
Relacje między partnerami pogarszają się, ponieważ ich związek zaczyna przypominać trójkąt – ona, on i PRACA. Częściej dochodzi do kłótni, a życie seksualne nie wygląda już tak, jak na początku małżeństwa. Żona – pracoholiczka jest wiecznie zabiegana i nieobecna. Stres powoduje, że libido spada, przez co ma mniejszą ochotę na bliskość.
Związek przestaje być relacją obojga bliskich sobie ludzi i przeistacza się w przykrą relację pozbawiony zaufania i otwarcia. Kobieta staje się szefem swojego męża. Wydaje mu rozkazy i traktuje jak podwładnego.
Relacje z dziećmi
Potomstwo pracoholika nie ma łatwego życia. Rodzica wiecznie nie ma w domu, a kiedy jest, zajmuje się pracą. Dziecko stanowi tło tego wszystkiego. Nie czuje bliskości, bywa osamotnione, boi się zawieść rodzica, który często stawia przed nim nierealne wymagania.
Cechą pracoholików jest perfekcjonizm, którego wymagają zarówno od siebie, jak i od najbliższych. Relacje rodzicielskie ograniczają się do upewnienia się, czy dziecko realizuje stawiane mu wysokie standardy i cele. Niestety, ciągłe podnoszenie poprzeczki wywołuje częste kłótnie. Rodzic zaś utożsamiany jest z wrogiem.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:
Zobacz, czym jest pracoholizm
Wredna koleżanka w pracy? Utrzyj jej nosa!