Jak pracować efektywnie, ale nie ciężko? 3 sposoby, by nie zostawać po godzinach

jak pracować efektywnie? fot. Adobe Stock, BGStock72
Podobno ciężka praca się opłaca. Niestety zadań jest coraz więcej, a nasza energia ograniczona. Aby pracować sprytnie, a nie ciężko, warto wprowadzić w życie te 3 zasady. Dzięki temu praca pójdzie nam o wiele szybciej, będziemy osiągać lepsze wyniki i unikniemy zostawania po godzinach.
/ 20.08.2024 12:38
jak pracować efektywnie? fot. Adobe Stock, BGStock72

Aby pracować efektywnie, warto planować i delegować zadania.

Spis treści:

  1. Planowanie
  2. Delegowanie zadań
  3. Czas na refleksję

Planowanie

Szczególnie osoby, które zajmują się układaniem strategii, celów i wizji w danym przedsiębiorstwie, powinny zająć się planowaniem.

Jak pisze dla Psychology Today coachka Palena Neale, powinniśmy mieć w pracy czas, by zastanowić się, co w ogóle robimy i po co. Jej zdaniem powinniśmy poświęcić chociaż 10 proc. więcej czasu na myślenie niż działanie.

Nie wszystkie sytuacje można przewidzieć, dlatego w planie trzeba uwzględnić np. możliwość ewentualnych opóźnień. Zaplanowanie pracy pozwala jednak wprowadzić pewien porządek i uniknąć przeskakiwania z jednego zadania na drugie. Wbrew pozorom multitasking nam nie służy – jak wynika z badań, przeskakując z jednej czynności na drugą, tracimy nawet 30 proc. czasu, niż gdybyśmy wykonywali te zadania jedno po drugim.

Delegowanie zadań

Mamy różne specjalizacje. Niektóre zadania idą nam szybciej, inne wolniej. Warto to wykorzystać, aby usprawnić swoją pracę. Oczywiście powinno to działać w dwie strony – kiedy zlecamy komuś wykonanie pracy, jesteśmy otwarci na to, że druga strona może nas poprosić o to samo.

Istotna jest przy tym wiedza o obowiązkach i możliwościach innych pracowników – w przeciwnym razie zlecone komuś zadanie może tylko zdenerwować współpracownika.

Oczywiście we wszystkim trzeba zachować umiar, bo nie chodzi o to, żeby rozdzielić wszystkie swoje zadania i samemu nic już nie robić w pracy.

Czas na refleksję

Palena Neale sugeruje, by do swojego planu wpisać czas na własną refleksję. Radzi, by wypisać i przeanalizować rzeczy do przemyślenia, np. relacje z przełożonymi czy jak przekonać innych do swoich pomysłów. To może być nawet 10 minut dziennie.

Czytaj także:
Myślisz, że te czynności to strata czasu, a podnoszą twoją efektywność. Rób to bez wyrzutów sumienia
Męczy cię home office? Wprowadź 3 zasady i zacznij żyć normalnie
Pokolenie Z zmorą dla urzędów pracy. Ciągle szukają, bo może być lepiej

 

Redakcja poleca

REKLAMA