Osoby młode stosunkowo często zmieniają pracę.
Spis treści:
Zetki zmieniają pracę co 3 miesiące
Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, pod koniec czerwca bieżącego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi zarejestrowanych było 15 193 osób, z czego 2103 miało poniżej 30 lat. Przedstawiciele pokolenia Z w Polsce mają stanowić 23,4 proc. bezrobotnych.
Dyrektor łódzkiego urzędu pracy zwrócił uwagę, jak często zetki zmieniają pracę.
Osoby młode są mobilne, zmieniają pracę bardzo często. Niektórzy rejestrują się u nas nawet cztery razy w roku. Zaczynają pracę, kończą ją po trzech miesiącach i wracają, a my staramy się szukać czegoś innego
- skomentował dla "GW" Krzysztof Barański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.
Pokolenie Z otwarte na zmianę pracy
Zetki są bardzo otwarte na zmianę pracy. Jak pokazują dane opublikowane w czerwcu 2024 roku przez Pracuj.pl, 58 proc. osób z pokolenia Z spodziewa się, że w swojej karierze zmieni prace co najmniej kilka razy.
Ponad połowa najmłodszych pracowników (51 proc.) wskazuje, że nie zamierza spędzić całej kariery w jednym miejscu pracy. W miejscu pracy młodzi szczególnie cenią sobie work-life-balance, często też chcą, by ich praca miała sens.
Jak często zmieniać pracę?
Pracownicy często zmieniający pracę to spore wyzwanie dla pracodawców. Przede wszystkim z zatrudnieniem pracownika wiążą się koszty nie tylko płac, ale również koszty rekrutacji i szkolenia – publikowanie ogłoszeń, selekcja, szkolenie nowych pracowników.
Ponadto nowi pracownicy potrzebują czasu, aby w pełni wdrożyć się w swoje obowiązki. Początkowo ich produktywność może być niższa, co wpływa na efektywność całego zespołu.
Zdaniem dyrektora ds. zasobów ludzkich Relay Payments Amy Zimmerman obecnie częste zmiany pracodawcy są bardziej akceptowane niż kiedykolwiek wcześniej. Jednocześnie wskazuje na to, że pracownicy wysyłają firmom kilka negatywnych sygnałów.
Po pierwsze, brakuje ci zaangażowania. Po drugie, brakuje ci wytrwałości. Mówi mi to też, że jeśli robi się ciężko, to rezygnujesz
– mówi Zimmerman, cytowana przez forsal.pl.
Zdaniem ekspert optymalna częstotliwość zmiany firmy to od 2 do 3 lat.
Czytaj także:
Polskie Zetki są leniwe i roszczeniowe? Cała prawda o pokoleniu Z
Tiktokerka płacze, bo nie ma na nic czasu. Powód zaskoczył niektórych internautów
„Szef zabronił mi spędzić święta z rodziną, bo spóźniłem się z pracą. Nie interesowało go, że ratowałem życie”