Męczy cię home office? Wprowadź 3 zasady i zacznij żyć normalnie

Microsoft Surface fot. Materiały prasowe
Według wyników badań zamieszczonych w raporcie Work Trend Index, pod wysoką wydajnością kryją się wyczerpani pracownicy. I mimo, że 73% ankietowanych chce kontynuować pracę w formie zdalnej, eksperci zaznaczają, że home office wymaga zmiany kultury pracy i wprowadzenia pewnych nowatorskich zasad. W przeciwnym razie, pracownicy mogą być narażeni na znaczny spadek efektywności, a nawet wypalenie zawodowe czy stany depresyjne.
Microsoft Surface fot. Materiały prasowe
Jak wynika z raportu opracowanego przez grono profesorów Uniwersytetu Warszawskiego badających wpływ pandemii na samopoczucie Polaków, w grudniu 2020 w grupie ryzyka klinicznego nasilenia objawów depresji znajdowało się aż 29% kobiet i 24% mężczyzn. Objawy depresyjne najsilniej wiązały się z zmęczeniem, nadmiarem obowiązków i brakiem wypracowanego balansu pomiędzy życiem zawodowym, a sferą prywatną. Wiele osób miało wrażenie, że pracuje cały czas, bez wyraźnie ustalonych przerw, kiedy może skupić się na życiu osobistym. 
 
Problem potęgowało poczucie ciągłego obowiązku bycia w gotowości — pracownicy chcąc wykazać się wydajnością pracowali znacznie więcej, co zaczęło odbijać się na ich zdrowiu psychicznym, a nawet relacjach z bliskimi. 
 
Jak ocenia ekspert Basia Michalska, Microsoft 365 Business Group Lead:

„Przez lata technologia dostarczyła nam tysiąca sposobów na zwiększenie wydajności pracowników. Podczas pandemii okazało się jednak, że sama wydajność nie wystarczy. Pracownicy potrzebują technologii, która wzmacnia ich nie tylko na poziomie pracy, ale także w każdym innym wymiarze życia. To z kolei łączy się z podstawowymi potrzebami ludzi, takimi jak skupienie, poprawne funkcjonowanie w firmowej społeczności czy dobra kondycja psychiczna. Konieczne są zatem narzędzia, które nie tylko stymulują nas w pracy, ale również pomagają się zatrzymać i skupić na własnych potrzebach. Nowoczesne organizacje potrzebują więc systemu komunikacji, który nie tylko uwolni zespoły od zakłóceń, ale również zadba o samopoczucie pracowników i pozwoli im poświęcić się pracy, która tworzy realną wartość”.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obejrzyj webinar, dzięki któremu dowiesz się jak zwiększyć efektywność pracy w środowisku zdalnym i hybrydowym.
Wprowadź 3 zasady zdrowego home office
Aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu pracowników i jednocześnie działać efektywnie, nowoczesne firmy muszą zbudować zupełnie nową świadomość w zakresie pracy zdalnej.  

Zasada 1. Pracuj głęboko! 

Wykonując obowiązki zawodowe z domu, możemy mieć uczucie przymusu stałego bycia w pracy. Co więcej, choć pracujemy dużo, czasem nawet ponad normę, nasza efektywność spada. Wówczas warto postawić na tzw. pracę głęboką, która nadaje sens życiu zawodowemu i powoduje, że mózg działa na większych obrotach. Model pracy głębokiej wiąże się z rezygnacją wykonywania drobnych czynności, takich jak odpisywanie na maile czy aktualizowanie raportów, na rzecz jednego istotnego zadania. Wszystko to ma opierać się o wzmożoną pracę koncepcyjną i kreatywną, dzięki której podjęte działania dają wymierne rezultaty, a sam proces realizacji wytyczonych celów przebiega znacznie sprawniej i pcha nas do przodu. 

Zasada 2. Postaw na komunikację asynchroniczną

Jak można wyczytać w raporcie Work Trend Index, czas spędzony na spotkaniach podwoił się w skali globalnej, a liczba przesyłanych e-maili w lutym 2021 wzrosła o 40 miliardów w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Wynik ten pokazuje wyraźnie - stajemy przed koniecznością redefiniowania modelu pracy i zmiany komunikacji synchronicznej, kiedy to dwie lub więcej osób wymienia informacje w czasie rzeczywistym, na komunikację asynchroniczną polegającą na pozostawianiu wiadomości i odpowiadaniu na nie w ustalonym wcześniej czasie, według wewnętrznej polityki firmy.
 
Jak podsumowuje zachodzące zmiany ekspert, Iwo Szapar, współzałożyciel i CEO Remote-How, który od lat pracuje zdalnie i pomaga firmom wdrażać skuteczną pracę zdalną:

„Komunikacja asynchroniczna okazuje się największą rewolucją, jeśli chodzi o to, w jaki sposób na co dzień pracujemy. Do tej pory praca biurowa była bardzo synchroniczna i nastawiona na prowadzenie konwersacji w czasie rzeczywistym, bezpośrednio albo za pomocą dostępnych kanałów komunikacji. Tymczasem praca zdalna wymaga wdrożenia zupełnie nowych zasad, które finalnie pozwalają nam pracować lepiej, produktywniej i przede wszystkim — działać zgodnie z dobrymi praktykami, a co za tym idzie, czuć się na co dzień szczęśliwszymi ludźmi.”

Należy przede wszystkim zrezygnować z organizacji zbędnych spotkań, przestrzegać zespołowego feedbacku oraz informować pozostałych pracowników o postępie wykonywanych zadań. Dzięki temu praca daje pracownikom szansę na większą kontrolę nie tylko nad swoją wydajnością i efektywnością w życiu zawodowym, ale również nad czasem prywatnym.
 
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz webinar – Praca asynchroniczna kluczem do sukcesu w środowisku hybrydowym.

Zasada 3. Work-life blend — wypracuj swoje własne rytuały

Elastyczny grafik potrafi być doskonałym sprzymierzeńcem wydajnej i zdrowej pracy, jednak potrzeba sporo samodyscypliny oraz odpowiednich nawyków, aby właściwie funkcjonować w takim modelu. Najważniejszą rzeczą pozostaje zatem znalezienie balansu pomiędzy pracą, a życiem osobistym. Sposobów na to jest kilka — może to być poranna kawa czy śniadanie rozpoczynające dzień pracy oraz popołudniowy spacer, oznaczający jego zamknięcie. Wszystko zależy od tego, jaki rytm pracy preferujesz i w jakich godzinach jesteś najbardziej wydajna. Oprócz tego warto wdrożyć inne praktyki, np. pozbycie się elektroniki z sypialni czy wyłączenie notyfikacji w telefonie. Bardzo ważne jest zatem, aby odpowiednio stawiać granice, opierając się o wcześniej ustalone zasady i priorytety.
 
Nowoczesne organizacje powinny zatem stawiać na work-life blending  – między innymi poprzez zapewnienie zatrudnionym najbardziej optymalnego sposobu pracy. Takiego, który z jednej strony zapewni firmie maksymalną efektywność pracowników, a z drugiej pozwoli pracownikom działać w taki sposób, który umożliwi im godzenie zawodowych obowiązków z życiem prywatnym.

Aby poznać najnowsze trendy związane z pracą zdalną i hybrydową obejrzyj webinar  Jak sprawić, aby praca zdalna była efektywna i przyjemna. W roli  ekspertów wystąpią Iwo Szapar, współzałożyciel i CEO Remote-How oraz Maciej Bandurski — Modern Work Product Marketing Manager, Microsoft.  Zobacz już dziś click.

 

Artykuł powstał z udziałem marki Microsoft

 
 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA