Jak odpocząć od pracy? Tyle powinien trwać twój urlop

Jak odpocząć od pracy. Tyle powinien trwać twój urlop fot. Adobe Stock, Patryk
Urlop to czas odpoczynku. Ile powinien trwać urlop, aby faktycznie odpocząć? Psycholodzy wskazują, że idealny urlop powinien trwać 3 tygodnie. Istotne jest również, jak co będziemy robić w wolnym czasie. Psycholodzy radzą, jak odpoczywać, by po powrocie wrócić do pracy z nową energią.
/ 02.07.2024 12:18
Jak odpocząć od pracy. Tyle powinien trwać twój urlop fot. Adobe Stock, Patryk

Ile dni urlopu wystarczy, by odpocząć?

Spis treści:

  1. Ile powinien trwać urlop?
  2. Odpowiednio wybrany odpoczynek
  3.  Krótki urlop też jest dobry

Ile powinien trwać urlop?

Człowiek potrzebuje odpoczynku od pracy. W zależności od stażu pracy pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, w tym część urlopu powinna trwać nieprzerwanie minimum 14 dni, wliczając w to weekendy i święta.

Urlop może być dłuższy. Zdaniem dra Pawła Fortuny z Instytutu Psychologii KUL, idealny urlop powinien trwać 3 tygodnie. Pierwszy tydzień to czas na oczyszczenie umysłu, odcięcie się od nawyków pracowniczych, drugi na faktyczny odpoczynek, a w trzecim pojawia się już przygotowanie do powrotu do pracy, wyjaśnił dla money.pl.

Jak zauważył, wiele osób nie może sobie pozwolić na tak długi urlop, dlatego te etapy najczęściej mieścimy w ciągu 10-14 dni.

Odpowiednio wybrany odpoczynek

Wypoczynek powinniśmy dobrać odpowiednio dla nas. Niektórzy odpoczywają, leżąc na plaży, inni wolą aktywny wypoczynek. Najważniejsze, żebyśmy robili to, co pozwala nam się zregenerować.

Nie wstydźmy się nicnierobienia Jeśli ktoś ma ochotę leżeć w łóżku do południa, niech to robi. Nie ma nic gorszego niż próba odpoczywania w zgodzie z trendami. Udawanie, że coś sprawia nam radość, jest podwójnie męczące.  

-mówi psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz na antenie Polskiego Radia.

Krótki urlop też jest dobry

Nieco inną teorię dotyczącą długości urlopu wysnuli naukowcy z Uniwersytetu Tampere w Finlandii. Z ich badań wynika, że idealne wakacje powinny trwać 8 dni. Zwracali uwagę na samopoczucie i jakość snu osób biorących udział w badaniu. Na tej podstawie uznali, że 8 dni to minimum, aby ciało i umysł mogły się zregenerować i odpocząć.

Niezależnie od liczby dni, które możemy przeznaczyć na urlop, warto kilka razy w roku pozwolić sobie przynajmniej na krótki odpoczynek. Lepszy krótki urlop niż żaden. 

Czytaj także:
„Zasada 8-1-5”, czyli jak najlepiej zaplanować urlop
Czy podczas urlopu musisz odbierać telefon od szefa? Sprawdź, co na to prawo
Możesz mieć ponad dwa tygodnie wolnego do końca 2024. Sprawdź, jak wydłużyć sobie urlop

 

Redakcja poleca

REKLAMA