Jak często zmieniać pracę

Jak często zmieniać pracę fot. Fotolia
Powinnaś to wiedzieć.
Milena Oszczepalińska / 07.09.2015 06:50
Jak często zmieniać pracę fot. Fotolia

Kiedy po raz kolejny zmieniasz pracę, słyszysz od znajomych słowa krytyki, że takie częste zmiany pracy źle wyglądają w CV i jeśli chcesz zrobić karierę, powinnaś raczej wspinać się po szczeblach w jednej firmie, a nie zmieniać je co chwila.

Z drugiej strony jednak stagnacja i znudzenie wynikające ze zbyt długiej pracy w jednym miejscu, które już wcale nie rozwija, też nie są dobre. Jak zatem znaleźć złoty środek na rynku pracy? Podpowiadamy, kiedy i z jakich powodów najlepiej jest zmieniać pracę.

Jak często zmieniać pracę?

Przede wszystkim należy zauważyć, że dziś młodzi ludzie o wiele częściej zmieniają pracę niż starsze pokolenie. Już mało kto uważa, że powinien pracować w jednej firmie przez kilkanaście lat lub dłużej. Osoby w wieku 20-30 lat zmieniają pracę nawet co 1-2 lata i wcale nie musi to niszczyć ich CV. Wszystko zależy od tego, z jakich powodów te zmiany następują.

Jeśli widzisz, że obecna praca wcale cię nie rozwija, nie masz tam możliwości awansu i wiesz, że na etapie, na którym jesteś obecnie, będziesz już pewnie długo, a jesteś osobą ambitną, lepiej poszukaj innego zajęcia.

Możesz przejmować się zbyt częstymi zmianami w zatrudnieniu wyłącznie wtedy, gdy to wina odejścia od kolejnych firm leży po twojej stronie, a nie pracodawców, czyli np. nagle przestało ci się chcieć pracować mimo intratnej posady, nie sprawdziłaś się, bo za mało się angażowałaś lub nie umiałaś dostosować się do warunków panujących w danej firmie.

Kiedy śmiało możesz zmienić pracę mimo krótkiego stażu pracy?

Nie zastanawiaj się za długo nad zmianą pracy, gdy:
  • Masz świadomość swoich możliwości i wiesz, ze przewyższają one wymagania, jakie są ci stawiane w obecnej pracy.
  • Czujesz, że w danej pracy już osiągnęłaś wszystko, a chcesz iść dalej.
  • Pracodawca nie docenia twoich osiągnięć.
  • W obecnej pracy nie masz szans na podwyżkę, za to nowymi obowiązkami jesteś obarczana co chwila.
  • Atmosfera w twojej obecnej pracy staje się nie do zniesienia.
  • Zmienił się szef, a z obecnym nie jesteś w stanie się porozumieć.
Oczywiście decyzja o zmianie pracy powinna być przemyślana na spokojnie, a nie podejmowana pod wpływem emocji, np. po kłótni z szefem lub gdy ma się kiepski humor. Są jednak takie przypadki, kiedy lepiej zmienić pracę, zanim ta obecna nie zacznie niszczyć nas samych. Nadmierny stres, frustracja czy odwrotnie, nuda, mogą powodować choroby lub prowadzić do wypalenia zawodowego.

Sprawdź też:

Redakcja poleca

REKLAMA