POLECAMY

Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop?

Jeśli nie wykorzystałaś urlopu za poprzedni rok, sprawdź, czy ci on nie przepadnie.
Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop? fot. Fotolia
Mam jeszcze 10 dni urlopu z poprzedniego roku i szef mówił, że mogłam go wykorzystać jedynie do końca marca. Ponieważ się nie zgodziłam, stwierdził, że urlop mi przepadł i teraz mam już tylko urlop z tego roku. Czy ma rację? Do kiedy należy wybrać zaległy urlop?
Maria N., Brodnica

Przepisy kodeksu pracy pozwalają od wykorzystywać zaległy urlop do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego, czyli do końca września. Szef nie ma racji, twierdząc, że jeśli nie wykorzystała Pani zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału roku, czyli do końca marca, to urlop z poprzedniego roku przepadł i pozostał już tylko ten z roku bieżącego. Przede wszystkim bowiem urlop wypoczynkowy przepada dopiero po 3 latach.

Do kiedy należy wybrać zaległy urlop?

Musi Pani pamiętać, że w każdym zakładzie pracy obowiązuje plan urlopowy i trzeba się do niego dostosować. Oznacza to konieczność porozumienia się z szefem co do terminu wykorzystania zarówno bieżącego, jak i zaległego urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie uda się go uzyskać, wówczas, po upływie trzeciego kwartału bieżącego roku, pracodawca będzie mógł sam zdecydować o wysłaniu Pani na zaległy urlop. Gdyby, mimo wszystko, stawiła się Pani w pracy, szef może Pani do niej nie dopuścić.

Za nieudzielenie pracownikowi urlopu w wymaganym przez prawo terminie, czyli do końca września tego roku, pracodawcy grozi kara pieniężna. Podstawa. prawna: Kodeks pracy, art. 168.

Zobacz też:

Na podstawie artykułu w magazynie Pani Domu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Fajnie to to wygląda ale co zrobić jeżeli pracodawca nie daje wcale urlopu od kilku lat a sam sobie jedzie