Jak długo powinien trwać urlop fot. Fotolia

Jak długo powinien trwać urlop

Jak długo powinniśmy wypoczywać, aby faktycznie zrelaksować się i zminimalizować stres?
Milena Oszczepalińska / 03.07.2015 21:54
Jak długo powinien trwać urlop fot. Fotolia

Życie w ciągłym pośpiechu, kiedy każdy dzień jest pełen pracy, spotkań i zawirowań od rana do późnego wieczoru, może wywoływać u nas silny stres. Na dłuższą metę stres jest groźny dla zdrowia, długotrwały stres wywołuje choroby. Warto więc korzystać z urlopu, by w miarę możliwości jak najbardziej równoważyć stres w pracy z odpoczynkiem po pracy. Jednak urlop urlopowi nie równy. Ile dni powinie trwać, by naprawdę czuć pozytywne skutki zdrowotne?

Jak długo powinien trwać urlop?

Wybierasz się na wakacje? Doskonale! Pamiętaj jednak, że aby urlop był naprawdę efektywny i zrelaksował cię, powinien trwać przynajmniej... 3 tygodnie! 21 dni to dokładnie tyle czasu, ile twój organizm potrzebuje, by niwelować narastający w ciągu roku stres.

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na nieprzerwany, 3-tygodniowy wypoczynek. Czy w takim razie nie mamy szans na odstresowanie się? Na szczęście są inne sposoby, które pozwolą na efektywny wypoczynek, ale musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach urlopowania. Jakich?

O czym należy pamiętać, wybierając się na urlop?

  • Urlop wypoczynkowy ma być czasem na robienie tych wszystkich rzeczy, na które nie mamy czasu w ciągu roku - unikajmy nudy, nie bójmy się wyzwań i nowych doświadczeń.
  • Na urlopie zapomnij o telefonie, laptopie, tablecie, nie włączaj też telewizora tylko po to, by grał bez sensu - spędzanie czasu w ten sposób nie wyeliminuje stresu, nie będziesz też czuła się zrelaksowana, a jedynie rozleniwiona.
  • Spędzaj jak najwięcej czasu z przyjaciółmi. Relacje z ludźmi są nam bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania - wspólne wyjazdy, chwile śmiechu i długich rozmów do późna pozwolą na naładowanie akumulatorów przed powrotem do pracy.
Pamiętaj też, że aby skorzystać z urlopu i odczuć przypływ sił, musi on trwać nieprzerwanie co najmniej 4-5 dni. Krótszy wypoczynek nie przyniesie takich rezultatów. Warto zatem wybierać się rzadziej, ale na dłuższy urlop niż np. w każdym miesiącu, ale tylko na 1-2 dni.

Przeczytaj też: