Czy urlop wychowawczy chroni przed zwolnieniem z pracy - prawo pracy fot. Fotolia

Czy urlop wychowawczy chroni przed zwolnieniem z pracy - prawo pracy

Co mówi na ten temat polskie prawo?
Milena Oszczepalińska / 08.12.2014 06:29
Czy urlop wychowawczy chroni przed zwolnieniem z pracy - prawo pracy fot. Fotolia

Wszystkie przyszłe mamy pracujące na umowę o pracę uspokajamy - polskie prawo pracy jest tak skonstruowane, by chronić kobiety posiadające dzieci. W jaki sposób?

Zaszłaś w ciążę i boisz się o finansową przyszłość?

Wiele polskich małżeństw staje czasami przed dylematem - zdecydować się na kolejne dziecko czy odpuścić i zachować pracę i finansowy komfort. Niezależnie od tego, jakę decyzję podejmują, chcemy uspokoić, że przejście na urlop wychowawczy po urodzeniu dziecka nie wiąże się absolutnie z utratą dotychczasowego miejsca pracy. Kodeks pracy kategorycznie mówi, że takie działanie pracodawcy byłoby niezgodne z obowiązującymi przepisami, a za ich łamanie przewidziane są poważne konsekwencje.

Urlop wychowawczy a wypowiedzenie z pracy

Jeżeli złożyłaś w kadrach wniosek o przyznanie ci urlopu wychowawczego, przez cały okres jego trwania jesteś pod ochroną i nie możesz zostać zwolniona. Ta zasada dotyczy także sytuacji, w której zdecydowałaś się na pozostanie na urlopie i jednocześnie pracując w obniżonym wymiarze czasu pracy do 1/2 etatu. Wówczas, mimo że pracujesz, także masz gwarancję, że nie zostaniesz zwolniona przynajmniej do końca trwania urlopu wychowawczego.

Kiedy urlop wychowawczy nie chroni przed zwolnieniem z pracy?

Istnieją pewne sytuacje, które nie chronią twojego stanowiska pracy nawet wtedy, gdy przebywasz właśnie na urlopie wychowawczym. Możesz zostać zwolniona, gdy:
  • firma zostaje zlikwidowana;
  • firma ogłasza upadłość;
  • następują zwolnienia grupowe;
  • istnieje przesłanka do tego, że powinnaś zostać zwolniona dyscyplinarnie.

Zobacz też: