Czego nie znoszą kelnerzy? Robiąc to w restauracji rażąco łamiesz etykietę

savoir-vivre w restauracji fot. Adobe Stock, BGStock72
Savoir-vivre w restauracji to ważna sprawa, jednak coraz rzadziej klienci potrafią zachowywać się kulturalnie. To prawdziwa zmora kelnerów, którzy starają się oferować jak najlepszą jakość usług. Czasem małe wpadki zdarzają się jednak nieświadomie. Czego unikać, aby nie podpaść obsłudze lokalu?
/ 29.06.2024 18:31
savoir-vivre w restauracji fot. Adobe Stock, BGStock72

Wyjście do restauracji to jeden z bardziej lubianych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Mimo wysokich cen nadal chętnie wychodzimy tam w weekendy ze znajomymi, rodziną lub na romantyczne randki. Jako, że lokale są dzisiaj dosłownie na wyciągnięcie ręki, zwłaszcza w dużych miastach, często zapominamy jak odpowiednio się w nich zachowywać. A takie wpadki bardzo irytują obsługę.

Spis treści:

  1. Jak zachowywać się w restauracji?
  2. Tego najbardziej nie lubią kelnerzy

Jak zachowywać się w restauracji?

Znane restauracje zalecają unikania spóźnień, jeśli mamy u nich rezerwowany stolik. Chętnych na to miejsce z pewnością nie brakuje, a załoga potrzebuje obliczyć szacowany czas, jaki dana grupa spędzi przy stole, a także przygotować miejsce dla swoich gości. Nie mówiąc już o odwoływaniu rezerwacji w ostatniej chwili czy… nie przyjściu do lokalu wcale, nie dając nawet znać przez telefon.

Kwestią sporną nadal pozostaje wysokość napiwku. Ten zwyczaj został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych, ale dotarł również do Polski. Pracownicy pozostałych branż, które mają kontakt z klientem, grzmią, że im też należy się dodatkowa zapłata. Przyjęło się jednak, że w ramach uznania za zaangażowanie kelnera oraz jakość usługi pozostawia się na stole minimum 10% wartości rachunku.

Tego najbardziej nie lubią kelnerzy

Niektóre zachowania mogą wydawać się niewinne, a doprowadzają kelnerów do furii. Jednym z nich jest zmiana stolika bez poinformowania, a także przestawianie rzeczy z jednego miejsca w drugie. Systemy w dużych restauracjach podporządkowują bowiem rachunki pod konkretny numer na mapie, przez co później trudno zorientować się, za co dokładnie klient musi zapłacić. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, jeśli w restauracji panuje bardzo duży ruch.

Nie należy również kłaść na stole zbyt wielu osobistych przedmiotów, ani nie przewieszać płaszcza czy torebki przez krzesło. Do tego służy nam szatnia, a w przeciwnym wypadku możemy znacznie utrudnić obsłudze serwowanie dań.

W dobrych lokalach nietaktem jest również sięganie samemu po kartę z daniami, zanim kelner poda ją do stolika, a także pomaganie mu w zabieraniu brudnych naczyń, chociaż może wydawać się to miłym gestem z naszej strony.

Czytaj także:
Zasady zachowania przy stole - savoir-vivre w 10 punktach
Ile naprawdę zarabiają kasjerzy w dyskontach? Nie tyle, ile myślisz
Oto lista najdroższych miast na świecie. Warszawa z dużą zmianą

Redakcja poleca

REKLAMA