Oto lista najdroższych miast na świecie. W czołówce aż cztery aglomeracje z Europy, Warszawa z dużą zmianą

najdroższe miasta na świecie fot. Adobe Stock, Marcin
Najdroższym miastem na świecie niezmiennie jest azjatycki Hongkong, jednak w ścisłej czołówce znalazły się też cztery aglomeracje z Europy. Nasz kontynent dynamicznie się rozwija, a ceny mieszkań i koszty życia sukcesywnie szybują w górę. Wysoki awans zaliczyła w związku z tym stolica. Jakie czynniki wzięto pod uwagę?
/ 21.06.2024 11:33
najdroższe miasta na świecie fot. Adobe Stock, Marcin

Badanie firmy Mercer pod tytułem „Cost of Living City Ranking” zostało opublikowane kilka dni temu i dotyczyło głównie kosztów życia w poszczególnych miastach z perspektywy emigrantów. Z raportu wynika, że pracownicy, którzy większą część wypłaty muszą przeznaczyć na czynsz albo kredyt hipoteczny, mają mniej środków na życie i własne przyjemności. Gdzie zatem jest najdrożej?

Spis treści:

  1. Jakie są najdroższe miasta na świecie?
  2. Hongkong najdroższym miastem na świecie
  3. Polskie miasta z dużą zmianą

Jakie są najdroższe miasta na świecie?

Zgodnie z rankingiem przygotowanym przez firmę Mercer dwa pierwsze miejsca przypadły metropoliom azjatyckim, natomiast w czołówce znalazły się aż cztery miasta z Europy. Wciąż wysoko plasuje się szwajcarski Zurych, gdzie ceny nieruchomości należą do najdroższych na świecie. Trzy pozostałe miasta również znajdują się w Szwajcarii. 

Z kolei Londyn wskoczył do pierwszej dziesiątki, mimo że w ubiegłym roku jeszcze był poza czołówką. Jeśli chodzi o kontynent europejski wysoko w rankingu znajdują się również Paryż, Wiedeń, Amsterdam czy Kopenhaga.

Jakie czynniki wzięto pod uwagę?

Pod uwagę zostało wziętych aż 200 czynników, takich jak koszty związane z komunikacją, kupowaniem żywności czy odzieży, a także rozrywką i czasem wolnym. Najważniejszym aspektem okazały się opłaty za mieszkania, które automatycznie windowały koszty życia w danym mieście.

Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka zestawienia:

  1. Hongkong
  2. Singapur
  3. Zurych
  4. Genewa
  5. Bazylea
  6. Berno
  7. Nowy Jork
  8. Londyn
  9. Nassau
  10. Los Angeles

Hongkong najdroższym miastem na świecie

Od pięciu lat bez zmian w rankingu prowadzi Hongkong, gdzie średni czynsz za wynajem jest niemal dwa razy większy niż w Londynie. Przeciętny mieszkaniec tego miasta musiałby odkładać całe wynagrodzenie przez 20 lat, aby móc pozwolić sobie na własną nieruchomość.

Wynajmujący nocują w pokojach wielkości miejsca parkingowego i dzielą mieszkanie nawet z kilkunastoma innymi osobami. Jest to najbardziej kosztowna lokalizacja dla pracowników zza granicy, dlatego wynajmowane pokoje często traktują oni jak hotele, gdzie mogą po prostu odespać po pracy.

W ten sposób wyprzedził on drugie azjatyckie miasto, Singapur, w którym artykuły spożywcze są średnio 132% droższe niż w Polsce. Dorosła osoba musi wydać na swoje utrzymanie nawet kilkanaście tysięcy złotych, chociaż jest ono bez wątpienia bezpieczne i atrakcyjne pod kątem jakości życia.

Polskie miasta z dużą zmianą

Warszawa zaliczyła duży skok na liście, na który z pewnością miały wpływ wysokie ceny mieszkań. Stolica awansowała bowiem o 35 miejsc. To bardzo duża zmiana.Tuż za nią wspinają się na szczyt Wrocław oraz Kraków, które powoli równają się z Warszawą również w kwestii średnich zarobków.

Wrocław zajął 169 miejsce, wspinając się o 17 pozycji. Natomiast, Kraków wylądował z numerem 175., co także daje temu miastu awans o 15 oczek w górę

– podaje portal Business Insider.

Czytaj także:
Jak dużo i wygodnie zarobić w wakacje?
Unia Europejska ograniczy płatności gotówkowe. Tyle wyniesie limit
Inflacja ominęła w tym roku nowalijki. To warzywo kupisz teraz za grosze

Redakcja poleca

REKLAMA