toast wznoszony winem fot. Fotolia

Zasady zachowania przy stole - 10 nieco zapomnianych

Zasady zachowania przy stole dawniej były świętością. Teraz nieco odeszły w niepamięć. Czy nie warto jednak sobie o nich przypomnieć?
Weronika Kwaśniak / 15.04.2019 15:55
toast wznoszony winem fot. Fotolia

Wiele lat temu usłyszałam mądre zdanie, które głęboko zapadło mi w pamięć. Było to zalecenie mówiące, że dla zachowania więzi w rodzinie czy związku, jest konieczne jedzenie codziennie  jednego posiłku wspólnie. Nie w biegu, nie pomiędzy powrotem z pracy a serialem, nie w kucki na kanapie, a razem i przy stole. Rozmawiając, a nie grzebiąc w telefonie. Patrząc sobie w oczy, a nie w telewizor. Nazywa się to podobno "wspólnotą stołu" i ma niebagatelne znaczenie w czasach, gdy więcej przebywamy i rozmawiamy ze swoimi współpracownikami, niż z rodziną. Dobrze zacząć dzień od wspólnego śniadania, a jeśli to niemożliwe, to przynajmniej zakończyć go kolacją, zjedzoną razem przy stole, a nie przy filmie.

Coraz mniej dbamy o kulturę jedzenia. Na co dzień nie ma może czasu żeby o niej pamiętać, ale źle robimy zapominając o niej od święta. Niedzielny czy świąteczny obiad powinien mieć jednak wyjątkową otoczkę. Nasze prababcie prawdopodobnie spaliłyby się ze wstydu widząc, jak czasem zachowujemy się przy stole. Pojęcie savoir-vivre'u czy kindersztuby odeszło już w niepamięć.

Wśród poniższych zasad nie znajdziesz oczywistości - wierzę, że każdy cywilizowany człowiek wie o tym, że jemy za pomocą noża i widelca, a podczas posiłku nie powinno się dłubać w nosie. To raczej czysto subiektywny wybór nieco zapomnianych wytycznych savoir-vivre'u, o których powinniśmy pamiętać.

1. Nie dmuchamy, zupa powinna sama wystygnąć

OK, też sama często to robię. Dmuchanie na łyżkę zupy, aby szybciej wystygła, jest jednak karygodne. Jeśli jedzenie jest zbyt gorące, aby je zjeść, należy spokojnie poczekać.

2. Nie nakładamy sobie jedzenia własnymi sztućcami

Czasem zdarza nam się to odruchowo. Zamiast nałożyć sobie sztukę mięsa czy ziemniaki łyżką, która jest do tego przeznaczona, sięgamy po swoją własną. Częstym problemem jest także nabieranie sobie cukru z cukiernicy swoją łyżeczką. To nie tylko naprawdę niekulturalne, ale czasem również bardzo niehigieniczne!

3. Nie trzymamy łokci na stole

Tak, to również mój problem. Prawidłowa postawa podczas posiłku jest jednak ważna - garbienie się lub trzymanie łokci na blacie jest niedopuszczalne.

4. Nie rozpoczynamy jedzenia, dopóki wszyscy nie otrzymają porcji

Powyższa zasada nie dotyczy malutkich dzieci, którym ciężko odmówić, jeśli są bardzo głodne. We wszystkich innych przypadkach należy zaczekać spokojnie, aż wszyscy będą mieli pełne talerze. Idealnie jest, gdy gospodarz da sygnał do rozpoczęcia posiłku, np. mówiąc "Smacznego!".

5. Nie doprawiamy jedzenia, zanim nie spróbujemy

Tak, mój wujek ma ten nawyk. Zanim czegokolwiek spróbuje, dopieszcza potrawę całą masą soli i pieprzu. Według zasad savoir-vivre'u powinno się najpierw zjeść odrobinkę dania, aby nie okazywać gotującemu, że z góry uważamy potrawę za mało słoną lub niewystarczająco pikantną.

6. Postępujemy właściwie z serwetką

Przed posiłkiem należy serwetkę rozłożyć na kolanach. Ogromnym faux pas jest zawiązanie jej wokół szyi (to nie ma być śliniaczek!). Równie dużym błędem bywa pozostawienie serwetki nienaruszonej - obowiązkiem dobrze wychowanego człowieka jest skorzystanie z niej.

Jak składać serwetki? 3 sposoby

7. Nie przechylamy talerza, by zjeść resztkę zupy

Według etykiety dyplomatycznej, nietaktem jest przechylenie jedną dłonią talerza, po to aby łyżką nabrać sobie resztkę zupy. Szkoda, że czasem tak trudno się od tego powstrzymać... ;-)

8. Chleba lub bułki nie kroimy nożem

Jeśli do posiłku zaserwowane jest pieczywo (np. do zupy), nie należy go kroić nożem. Powinno się delikatnie łamać je ręką, starając się przy tym nie nakruszyć.

9. Przed napiciem się, wycieramy usta

Jeśli podczas jedzenia czujemy potrzebę napicia się wody, najpierw trzeba wytrzeć usta serwetką. Pozostawienie na brzegu szklanki resztek posiłku albo tłustego śladu jest nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo nietaktowne.

10. Nie wyciągamy ręki przez cały stół

Ze wstydem przyznaję - sama czasem to robię, staram się jednak pozbyć tego brzydkiego nawyku. Jeśli potrzebujemy czegoś z dalszego końca stołu, nie należy sięgać ręką nad talerzami sąsiadów ani wsadzać im łokcia w twarz (lub rękawa w zupę...). Koniecznie trzeba poprosić kogoś innego o podanie.

Więcej o zasadach zachowania się przy stole:
7 zasad przyjmowania gości, których możesz się nauczyć od księżnej Kate
Jak prawidłowo nakrywać do stołu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/05.11.2016 15:58
saro- akurat gospodyni, czyli osoba, która PRZYGOTOWAŁA posiłek, jest jedyną osobą, która ma prawo życzyć "smacznego". goście niekoniecznie. ale doprawdy, nie przesadzajmy- życzenie "smacznego" jest chyba mniejszym nietaktem niż siorbanie, mlaskanie lub bekanie przy stole (mówimy o kulturze europejskiej).
/05.11.2016 11:38
Jeśli gospodyni trafią się tak dobrze wychowani goście, to swoim sygnałem "Smacznego" może ich jedynie obrazić. Mówienie "smacznego" również jest nietaktem. Przyjęło się co prawda jako grzeczne i miłe, dlatego jeśli rzucimy je nad rodzinnym stołem, w swojskim gronie, to pewnie tak też zostanie odebrane. Jeśli jednak trzymamy się ścisłych zasad, nie przechylamy talerza i nie chuchamy w łyżkę z zupą, to nie życzmy sobie także smacznego posiłku.