Obecnie umowy zlecenia są niezwykle popularną formą zatrudnienia. W wielu kwestiach różnią się one od umów o pracę, co może być niekorzystne dla zatrudnionego w ten sposób pracownika. Mnóstwo przyszłych mam zastanawia się, czy pracując na umowę zlecenie, ma jakieś przywileje i czy może otrzymać później urlop macierzyński.
Dlaczego pracodawca woli zatrudnić nas na umowę zlecenie?
Oczywiście podstawową kwestią, dlaczego tak się dzieje, są koszty, jakie pracodawca ponosi w związku z zatrudnieniem. Jeżeli zatrudnia studentów poniżej 26. roku życia, umowa zlecenie dużo bardziej się opłaca, ponieważ wtedy w ogóle nie musi odprowadzać żadnych składek do ZUS-u. Jeżeli natomiast pracownik nie jest osobą studiującą, pracodawca musi odprowadzać składki, ale nie wszystkie - ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Poza tym takiemu pracownikowi nie przysługuje płatny urlop (chyba, że indywidualnie umówi się na to z pracodawcą). Umowa zlecenie jest umową cywilną, nie obowiązują jej przepisy zawarte w Kodeksie pracy.
Jakie wady ma umowa zlecenie dla kobiet w ciąży?
Przede wszystkim umowa zlecenie nie jest stosunkiem pracy. Kobieta nie jest chroniona przepisami zawartymi w Kodeksie pracy, które mówią między innymi o tym, że kobiety nie można zwolnić ani w ciąży, ani później w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Jest to bardzo istotny zapis w Kodeksie. Jego brak w przypadku umowy zlecenia powoduje to, że kobieta nie ma zagwarantowanych ustawowo żadnych praw wynikających z faktu bycia w ciąży. Może jedynie liczyć na dobrą wolę pracodawcy.
Czy przyszła mama zatrudniona na umowę zlecenie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Urlop macierzyński i urlop wychowawczy przysługują jedynie kobietom zatrudnionym na umowę o pracę. Istnieje jednak możliwość otrzymywania zasiłku macierzyńskiego przez kobietę zatrudnioną na umowę zlecenie, ale tylko w określonej sytuacji. Umowa zlecenie nie podlega obowiązkowemu opłacaniu składek chorobowych. Jeżeli jednak w twoim przypadku składki te są odprowadzane, masz możliwość otrzymania zarówno zasiłku chorobowego w trakcie trwania ciąży jak też zasiłku macierzyńskiego, kiedy będziesz już mamą. Zasiłek macierzyński nie będzie ci przysługiwał jednak w sytuacji, kiedy w trakcie trwania ciąży wygaśnie umowa zlecenie, która była podstawą zatrudnienia.
Jak długo kobieta może korzystać z zasiłku macierzyńskiego?
Zasiłek macierzyński może trwać tyle samo co urlop macierzyński i urlop rodzicielski, czyli w sumie 52 tygodnie. Przez pierwsze 26 tygodni kobieta ma prawo do otrzymywania zasiłku w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a przez kolejne 26 tygodni 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Zobacz też:
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu!
Jak urządzić komfortowe biuro w domu?
Koszty pracy przy umowie zleceniu
Atuty zatrudniania kobiet