Atuty zatrudniania kobiet

Pracowite, lojalne i przedsiębiorcze - to jedne z licznych zalet przyjmowania kobiet do pracy, ale czy to wystarczy, aby pracodawca był w stanie zaproponować im te same warunki jak mężczyznom? A urlop macierzyński, wychowawczy? Czy one faktycznie stanowią tak duże zagrożenie, aby zmniejszać ich szansę na rynku pracy? Oto kilka istotnych powodów dla których równouprawnienie się opłaca!
/ 06.09.2013 06:28

Pracowite, lojalne i przedsiębiorcze - to jedne z licznych zalet przyjmowania kobiet do pracy, ale czy to wystarczy, aby pracodawca był w stanie zaproponować im te same warunki jak mężczyznom? A urlop macierzyński, wychowawczy? Czy one faktycznie stanowią tak duże zagrożenie, aby zmniejszać ich szansę na rynku pracy? Oto kilka istotnych powodów dla których równouprawnienie się opłaca!

Atuty zatrudniania kobiet

Fot. Depositphotos

Okazuje się, że płeć odmiennie wpływa na spostrzeganie roli i wartości kobiety na tym samym stanowisku, które mógłby zajmować mężczyzna. Odmiennie wpływa ona również na oczekiwania i wizerunek przełożonego w oczach podwładnych. Pod tym względem stereotypy są wciąż aktualne i mimo, iż prawie połowa polaków oficjalnie deklaruje się, że w pracy płeć nie ma znaczenia, to pogląd ten, w rzeczywistości zostaje mocno zmodyfikowany na niekorzyść kobiet.

Kobiety to coraz częściej ambitny, lojalny, dobrze wykształcony i zorganizowany kandydat na wymagające stanowisko pracy.

Ambitny pracownik o niskim poziomie spełnienia

Szczególnie w dużych, mocno przedsiębiorczych firmach lub też korporacjach kobiety czują, że wymaga się od nich min. 105%. Dużo częściej niż mężczyźni boją się o swoje stanowisko i starają się należycie wywiązywać ze swoich obowiązków, dokładając wszelkich starań, aby być perfekcyjną w wielu dziedzinach. To daje im poczucie stabilizacji i pewności siebie, co w dzisiejszych czasach jest rzeczą niezmiernie ważną.

Niestety, kobiety wciąż czują, że mniej znaczą w firmie niż mężczyźni, iż pełnią co najwyżej służbę pomocniczą niż kierowniczą konkretnego zadania w firmie. Często spotykają się z kąśliwymi uwagami, złośliwościami i niedomówieniami. Czują się obserwowane i to na pewnym etapie mocno je "blokuje", wywiera presję i stres, który często jest bagatelizowany przez przełożonych.

Męska solidarność i utarte przekonanie co do pracy płci pięknej wciąż utrudniają sytuację kobiet na rynku. Oczekuje się od nich, aby pracowały, lecz nie zawsze stwarza się odpowiednich warunków do tego, aby w pełni mogły rozwinąć skrzydła i szlifować, często bardzo cenne dla firmy umiejętności, które one mają "w naturze".

Warto pamiętać, że rola kobiety znacznie się skomplikowała niż jeszcze 2-3 dekady temu. Dziś są matkami, żonami i pracownikami. Biorą na swoje barki często dużo więcej niż nie jeden mężczyzna.

Kobiece zawód przyszłości - kobieta perfekcyjna

Mimo wciąż odczuwalnych stereotypów (na szczęście powolnie się wykruszających), kobiety doskonale sprawują się w zawodach takich jak menadżerka, kierownik, księgowa a nawet dyrektor.

Kobiety dużo swobodniej czują się na samodzielnych stanowiskach, w których mogą wykorzystać umysł ścisły. Doskonale radzą sobie w punktach finansowych tj. bank. Tam ich dodatkowym atutem jest również bystry umysł, szybkie działanie, podzielność uwagi, odporność na stres oraz co bardzo ważne - aparycja. To ona również wpływa na zadowolenie klienta. Nie ujmując przy tym nic męskiemu gronu, to w tym przypadku - kobiety przodują.

Warto wspomnieć, że kobieca dwutorowość, którą często potrafią sprytnie  wykorzystana jako atut (np. delikatność i stanowczość w działaniu) zbliżają ją jako pracownika oraz cały zespół do szybszej realizacji postawionych celów. Dodatkowo zwracają również uwagę na zorganizowanie, komunikatywność, aktywne słuchanie, a do tego ich naturalną umiejętnością, (które większość z pań szlifuje na co dzień w życiu prywatnym) jest również dar do efektywnej negocjacji i kreatywnego rozwiązywaniu przeróżnych przeszkód.

Jak to rozwiązać?

Rozwianie tych wiekowych naleciałości dot. wartości kobiety w pracy, będzie wymagało obustronnego zrozumienia oraz traktowania wzajemnych relacji na poziomie partnerstwa. Równouprawnienie wymaga przede wszystkim dobrej woli oraz odpowiedniej filozofii pracy, która pozwoli na szczere i uczciwe relację między kobieta a mężczyzną, co z pewnością przyniesie zasłużone profity dla każdej ze stron, a o to przecież chodzi.

Redakcja poleca

REKLAMA