5 zawodów, w których możesz pracować krócej. Sprawdź, kto wcześniej przejdzie na emeryturę

wcześniejsza emerytura fot. Adobe Stock, jd-photodesign
Wczesna emerytura to marzenie niejednego Polaka. Niektóre zawody oferują możliwość przejścia na to świadczenie nawet kilka lat wcześniej. Sprawdź, jakie profesje wiążą się z takim przywilejem. Wcale nie musisz przepracować ustalonych 60 lat do wieku emerytalnego.
/ 24.06.2024 15:11
wcześniejsza emerytura fot. Adobe Stock, jd-photodesign

Badania jasno wykazały, że długość życia Japończyków jest zależna od ich długiej aktywizacji zawodowej i poczucia, że są potrzebni społeczeństwu. Nie każdy jednak ma to w planach a wczesna emerytura jest często argumentem przemawiającym za wyborem danej specjalizacji.

Spis treści:

  1. Kiedy przysługuje wcześniejsza emerytura?
  2. Jakie zawody przechodzą wcześniej na emeryturę?

Kiedy przysługuje wcześniejsza emerytura?

Wcześniejsza emerytura jest świadczeniem, które wypłacane jest przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Przypominamy, że ten od 2017 roku wynosi dla kobiet w Polsce 60 lat. Z kolei nowe przepisy dotyczące emerytur pomostowych mają wejść w życie w tym roku. Co to oznacza?

Związki zawodowe ubiegały się o nowelizację przepisów, aby roczniki po 1999 roku nadal mogły korzystać z przywileju z racji wykonywania pracy w szczególnie trudnych warunkach.

Zainteresowanie emeryturami pomostowymi wśród osób uprawnionych może być spore, ale z perspektywy systemu nie będzie aż tak zauważalne

- podsumował dr Tomasz Lasocki na łamach portalu prawo.pl.

Jakie zawody przechodzą wcześniej na emeryturę?

Na liście znalazły się zawody wykonujące pracę w szczególnych warunkach, czyli pod ziemią, na wodzie albo w powietrzu. Portal Strefa Biznesu podaje wśród nich takie specjalizacje jak pilot, rybak morski, operator żurawia, ratownik medyczny czy... zawodowy tancerz.

Na wcześniejszą emeryturę mogą też liczyć osoby pracujące w górnictwie, energetyce, hutnictwie, zakładach chemicznych, przemyśle rolniczym, drzewnym i poligraficznym, a także w służbie zdrowia i opiece społecznej. Pod uwagę zostały również wzięte stanowiska mające kontakt z takimi substancjami jak azbest, ołów i kadm.

Jeśli chodzi o kierunki humanistyczne, na dodatkowe wsparcie mogą liczyć nauczyciele wykonujący obowiązki zgodnie z polską ustawą z 1982 roku czy pracownicy organów kontroli państwowej.

Czytaj także:
Polacy będą pracować krócej. Zmiany w czasie pracy coraz bliżej, padł możliwy termin
Dodatek mieszkaniowy nawet do 4500 złotych. Wystarczy spełnić dwa warunki
Wyższa płaca minimalna od lipca 2024. Tyle pracownicy dostaną na rękę

Redakcja poleca

REKLAMA