Badania jasno wykazały, że długość życia Japończyków jest zależna od ich długiej aktywizacji zawodowej i poczucia, że są potrzebni społeczeństwu. Nie każdy jednak ma to w planach a wczesna emerytura jest często argumentem przemawiającym za wyborem danej specjalizacji.
Spis treści:
Kiedy przysługuje wcześniejsza emerytura?
Wcześniejsza emerytura jest świadczeniem, które wypłacane jest przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Przypominamy, że ten od 2017 roku wynosi dla kobiet w Polsce 60 lat. Z kolei nowe przepisy dotyczące emerytur pomostowych mają wejść w życie w tym roku. Co to oznacza?
Związki zawodowe ubiegały się o nowelizację przepisów, aby roczniki po 1999 roku nadal mogły korzystać z przywileju z racji wykonywania pracy w szczególnie trudnych warunkach.
Zainteresowanie emeryturami pomostowymi wśród osób uprawnionych może być spore, ale z perspektywy systemu nie będzie aż tak zauważalne
- podsumował dr Tomasz Lasocki na łamach portalu prawo.pl.
Jakie zawody przechodzą wcześniej na emeryturę?
Na liście znalazły się zawody wykonujące pracę w szczególnych warunkach, czyli pod ziemią, na wodzie albo w powietrzu. Portal Strefa Biznesu podaje wśród nich takie specjalizacje jak pilot, rybak morski, operator żurawia, ratownik medyczny czy... zawodowy tancerz.
Na wcześniejszą emeryturę mogą też liczyć osoby pracujące w górnictwie, energetyce, hutnictwie, zakładach chemicznych, przemyśle rolniczym, drzewnym i poligraficznym, a także w służbie zdrowia i opiece społecznej. Pod uwagę zostały również wzięte stanowiska mające kontakt z takimi substancjami jak azbest, ołów i kadm.
Jeśli chodzi o kierunki humanistyczne, na dodatkowe wsparcie mogą liczyć nauczyciele wykonujący obowiązki zgodnie z polską ustawą z 1982 roku czy pracownicy organów kontroli państwowej.
Czytaj także:
Polacy będą pracować krócej. Zmiany w czasie pracy coraz bliżej, padł możliwy termin
Dodatek mieszkaniowy nawet do 4500 złotych. Wystarczy spełnić dwa warunki
Wyższa płaca minimalna od lipca 2024. Tyle pracownicy dostaną na rękę