Dodatek mieszkaniowy nawet do 4500 złotych. Wystarczy spełnić dwa warunki, sprawdź czy możesz skorzystać

dodatek mieszkaniowy fot. Adobe Stock, Robert Herhold
Dodatek mieszkaniowy to wsparcie finansowe ze strony państwa na prowadzenie gospodarstwa domowego. Należy jednak spełnić kilka warunków, nie tylko dochodowych, ale również tych związanych z powierzchnią nieruchomości czy tytułem prawnym do zajmowanego lokalu. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?
/ 18.06.2024 13:47
dodatek mieszkaniowy fot. Adobe Stock, Robert Herhold

Opłacanie wysokich czynszów oraz rachunków za media stało się obecnie sporym wyzwaniem, szczególnie w większych miastach. Osoby o niższych dochodach mogą jednak liczyć na wsparcie państwa w tej kwestii. Dotyczy to nie tylko właścicieli nieruchomości, ale również wynajmujących.

Spis treści:

  1. Czym jest dodatek mieszkaniowy?
  2. Kto może ubiegać się o dodatkowe pieniądze?
  3. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy w 2024?

Czym jest dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem wspierającym osoby w trudnej sytuacji finansowej, które nie są w stanie samodzielnie utrzymać mieszkania ze względu na niskie dochody. Takiego wsparcia finansowego udziela prezydent miasta, burmistrz albo wójt na okres sześciu miesięcy.

Kto może ubiegać się o dodatkowe pieniądze?

Warunkiem uzyskania pomocy od państwa jest spełnienie określonych kryteriów dochodowych. Wylicza się je na podstawie średniej z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii w przypadku gospodarstwa jednoosobowego nie może on przekraczać kwoty 2.862,19 złotych, a jeśli prowadzisz gospodarstwo wieloosobowe razem ze współmałżonkiem i innymi osobami zamieszkującymi na stałe, kwota ta wynosi 2.146,64 złotych.

Dodatek mieszkaniowy a limity powierzchni

Dodatek może zostać przyznany nie tylko na własną nieruchomość, ale również wynajmowany dom bądź mieszkanie. Mieszkanie bądź dom jednorodzinny muszą również spełniać kryteria powierzchniowe. Zajmowany lokal nie powinien przekraczać powierzchni normatywnej o więcej niż 30-50 procent i być zbyt duży w stosunku do liczby osób. W przypadku mieszkania, które zamieszkuje osoba niepełnosprawna, ta powierzchnia zwiększana jest o 15 metrów kwadratowych.

Poniżej lista zwiększonych o 30% limitów przedstawionych na stronie gov.pl:

  • 1 osoba – 45,5 metra kwadratowego,
  • 2 osoby – 52 metry kwadratowe,
  • 3 osoby – 58,5 metra kwadratowego,
  • 4 osoby – 71,5 metra kwadratowego,
  • 5 osób – 84,5 metra kwadratowego,
  • 6 osób – 91 metrów kwadratowych.

Osoba powinna posiadać tytuł prawny do zajmowanego lokalu (np. stosowną umowę) i ponosić wydatki w związku z jego użytkowaniem.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy w 2024?

Według obliczeń portalu GazetaPrawna.pl średnia wysokość dodatku mieszkaniowego wahała się w ubiegłym roku między 250 do 380 zł. W skali roku daje to ponad 4500 złotych oszczędności.

Wysokość dodatku mieszkaniowego zależy od indywidualnych czynników, takich jak opłaty ponoszone na utrzymanie gospodarstwa domowego (czynsz, prąd, woda, wywóz śmieci) czy stawki za wynajem lokali gminnych. Ostatecznie o dodatkowej kwocie decyduje urzędnik instytucji, do której składany jest wniosek. Dodatek może jednak pokryć maksymalnie 70% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu.

Czytaj także:
Do kiedy składać wniosek o bon energetyczny?
Unia Europejska ograniczy płatności gotówkowe. Tyle wyniesie limit
1500 zł dla rodziców. Kiedy rusza nowy program?

Redakcja poleca

REKLAMA