W poprzednim artykule pt. Parabanki - na co należy uważać, pisaliśmy o tym, jak sprawdzić instytucję parabankową. Tym razem Wiesława Dróżdż – rzecznik Ministra Finansów – podpowiada, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy o kredyt z taką firmą.
Jakie dokumenty powinnam otrzymać przed zawarciem umowy kredytu?
Osoba, która chce wziąć kredyt konsumencki (czyli do kwoty 255 550 zł), powinna przed zawarciem umowy otrzymać specjalny formularz informacyjny, w którym zamieszczone są najważniejsze kwestie związane z kredytem, m.in.:
- dane kredytodawcy i pośrednika kredytowego (nazwa, adres, telefon);
- rodzaj udzielanego kredytu;
- czas obowiązywania umowy;
- całkowita kwota i koszty kredytu;
- zasady i terminy spłat;
- informacja o skutkach niepłacenia rat;
- warunki odstąpienia od umowy (można się z niej wycofać w ciągu 14 dni od zawarcia umowy).
Jakie może być maksymalne oprocentowanie kredytu?
Zgodnie z art. 359 § 21 Kodeksu cywilnego maksymalna wysokość odsetek nie może przekraczać w stosunku rocznym czterokrotności stopy lombardowej NBP (od 10 stycznia wynosi ona 5,5 proc.).
Czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) kredytu?
To, mówiąc najkrócej, całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Uwzględnia nie tylko oprocentowanie kredytu, ale również inne koszty, które osoba biorąca kredyt musi w związku z nim ponieść, tj. prowizje, opłaty, ubezpieczenia itp. Dlatego rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) jest na ogół wyższa niż samo oprocentowanie kredytu.
Warto wiedzieć!
Nie daj się skusić ofercie pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej. Często łączy się z bardzo wysokim oprocentowaniem