Kiedy można trafić do rejestru?
Wpisywany jest do niego dług, który:
- nie został uregulowany przez 60 dni od daty płatności.
Aby umieścić w rejestrze niesolidnego dłużnika czy pracodawcę, który nie wypłaca pensji, musisz dysponować tytułem wykonawczym – nakazem zapłaty lub wyrokiem sądu z tzw. klauzulą natychmiastowej wykonalności. Ponadto powinnaś uprzedzić dłużnika o swoim zamiarze, wyznaczając mu termin do uregulowania długu (miesiąc). Gdy dłużnik zlekceważy twój monit, możesz za pośrednictwem specjalnego Serwisu Ochrony Konsumenta (www.konsument.krd.pl) wpisać go na czarną listę.
Sprawdź, czy nie ma cię na liście
Jeśli masz jakieś podejrzenia, że twoje nazwisko mogło znaleźć się w rejestrze, możesz to zweryfikować w Biurze Ochrony Konsumenta w Krajowym Rejestrze Długów, a dokładnie w tzw. Raporcie o sobie. Raz na 6 miesięcy jest to bezpłatne, jeśli robisz to częściej – kosztuje 6,50 zł.
Z raportu dowiesz się:
- czy jesteś dopisana do bazy danych dłużników Krajowego Rejestru,
- kto i na jakiej podstawie cię tam wpisał,
- jaka jest kwota twoich zobowiązań ujawnionych w rejestrze.
Masz prawo zajrzeć też do Raportu z rejestru zapytań. Zrób to, jeśli chcesz się dowiedzieć, kto w ostatnich 12 miesiącach pytał o ciebie i jakie informacje uzyskał. Aby skorzystać z tych raportów, musisz założyć konto w Serwisie Ochrony Konsumenta (jest to usługa bezpłatna). Z Krajowym Rejestrem Długów możesz skontaktować się też osobiście – znajduje się on we Wrocławiu przy ul. Armii Ludowej 21 – lub wysłać wniosek pocztą. Dołącz do niego kserokopię dowodu osobistego (obie strony).
Kiedy możesz zostać wykreślona?
Po spłaceniu należności. Jeśli to zrobisz, ten, kto był twoim wierzycielem, jest zobowiązany do usunięcia zapisu z rejestru w ciągu 14 dni. W tym celu powinien wysłać do KRD wniosek o wykreślenie twoich danych z ewidencji. KRD ma 7 dni na ich usunięcie. Jeśli spłaciłaś dług, ale nadal znajdujesz się na czarnej liście, wystąp do KRD z prośbą o usunięcie twoich danych. Do wniosku dołącz dowód poświadczający, że należność została spłacona. Gdybyś jednak z jakichś względów nie została wykreślona, nastąpi to najpóźniej po trzech latach.
Warto wiedzieć
Z Krajowego Rejestru Długów korzystają różne instytucje: banki, operatorzy telefonii komórkowej, agencje nieruchomości. Umieszczenie więc danych dłużnika w rejestrze wywołuje skutki bardzo dla niego niekorzystne. Osoba ta musi się liczyć z tym, że jeśli będzie zalegała z wpłatami lub ratami, może np. nie dostać kredytu, o który się ubiega.
Porady prawne i finansowe - forum >>