Fundusz alimentacyjny to system wspierający osoby obarczone obowiązkiem wypłacania określonych środków finansowych (alimentów) na dziecko z budżetu państwa. To wsparcie dla rodzin, w których egzekucja należności okazuje się bezskuteczna.
Fundusz Alimentacyjny ma za zadanie pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od rodzica, który nie wywiązuje się ze spłaty. Wyżej wspomniane świadczenia przysługują w momencie bezskuteczności egzekucji, a więc w momencie, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy rodzina nie uzyskała pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Jeśli osobie uprawnionej zostało przyznane prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, nie musi ona składać odrębnego wniosku w celu podjęcia działań wobec dłużnika (rodzica), ponieważ organ wypłacający świadczenie z urzędu samodzielnie zajmie się egzekucją należności. Podpowiadamy komu przysługują owe świadczenia i jak je uzyskać.
Warto pamiętać! Nie ma mozliwości otrzymywania świadczeń alimentacyjnych, jeśli w inny sposób są przekazywane alimenty od rodzica - mogą wówczas zostać uznane za nienależne i będą podlegać zwrotowi wraz z należnymi odsetkami.
Komu przysługują świadczenia alimentacyjne?
- Warunek podstawowy- wyżej wspomniane alimenty (uzyskane z tytułufunduszu) przysługują do ukończenia przez dziecko pełnoletności.
- Jeśli natomiast dziecko nadal jest uczniem lub studentem fundusz obejmuje do momentu ukończenia 25 roku życia.
- Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności - świadczenia z funduszu przysługują bezterminowo.
- Świadczenia przysługują zarówno osobą z polskim obywatelstwem jak i cudzoziemcom zamieszczającym Rzeczpospolitą Polską.
Wniosek o przyznanie świadczenia składa się bezpośrednio w urzędzie gminy lub miasta zamieszkania osoby uprawnionej. Prawo do wspomnianych świadczeń ustala się na tzw."okres świadczeniowy", który liczony jest wraz z miesiącem, w którym wpłynął wniosek.
Alimenty przysługują w wysokości ustalonej na bieżąco przez sąd, z zastrzeżeniem, iż nie mogą przekraczać kwoty 500 złotych.
Kogo nie obejmą świadczenia?
- Świadczenia nie przysługują osobie, która znalazła się w domu dziecka (zapewniającym całodobowe utrzymanie) lub też rodzinie zastępczej.
- Jeśli zainteresowany wstąpił w związek małżeński, mimo spełniania wymaganych kryteriów, również nie podlega pod fundusz alimentacyjny.
Kiedy istnieje ryzyko wstrzymania świadczeń?
- Wstrzymanie alimentów następuje, jeżeli osoba uprawniona, która złożyła wniosek o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego odmówiła udzielenia, w wyznaczonym terminie, wyjaśnień tyczących się posiadania prawa do wspomnianych świadczeń.
- W sytuacji udzielenia fałszywych informacji.
- W momencie nie podejmowania świadczeń przez trzy kolejne miesiące kalendarzowe.