POLECAMY

Zasiłek pogrzebowy za poronienie? Do sejmu trafił projekt nowej ustawy

Politycy oraz przedstawiciele ruchów pro-life chcą dać możliwość rodzicom pochowania płodu, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży nastąpiło poronienie.
Zasiłek pogrzebowy za poronienie? Do sejmu trafił projekt nowej ustawy fot. Fotolia

Do sejmu trafił projekt senackiej ustawy przygotowanej przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, w myśl której rodzice nienarodzonego dziecka, nie ważne, na jakim etapie była ciąża, mają otrzymać zasiłek pogrzebowy. Do tej pory było tak, że zasiłek ten należał się wyłącznie wtedy, gdy dziecko urodziło się martwe. Wówczas rodzice otrzymywali 4000 zł na przygotowanie pochówku. W praktyce oznaczało to tez tyle, że jeśli doszło do zatrzymania ciąży w jej pierwszych miesiącach, a płeć dziecka nie była jeszcze znana, to rodzice zasiłku pogrzebowego nie dostawali. Teraz ma się to zmienić.

Rodzice leczyli go modlitwą. 7-latek zmarł. 

Politycy oraz przedstawiciele ruchów pro-life chcą dać możliwość rodzicom pochowania dziecka, niezależnie czy był to płód, czy już kilkumiesięczne dziecko. Szacuje się, że koszt p[projektu może wynieść nawet 170 mln zł. Już teraz pojawiło się sporo głosów za projektem, jak tez i tych, którzy są przeciwni. 

Czas skończyć z traktowaniem tych dzieci jak odpadów medycznych.
- Antoni Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

Zasiek pogrzebowy dla płodu, który ma kilka milimetrów? Jeśli dojdzie do poronienia w domu to jak kobieta ma wziąć płód? Komu go pokazać, żeby zawnioskować o pieniądze? To poroniony pomysł.
- Kazimierza Szczuka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Polska to mega bogaty kraj i stać ją na to. Pogrzeb dla milimetrowego zarodka, może za chwilę, będą pogrzeby wyciętych w trakcie operacji: nerek, płuc, czy nóg. Dlaczego mają być gorzej traktowane? Czy w Polsce istnieje granica zdrowego rozsądku? Chyba już nie. Szkoda tylko, że ruchy obrońców życia jakoś się nie rwą i nie mają pomysłów na poprawę tragicznego stanu polskiej służby zdrowia. Na marginesie pieniędzy z OFE już drugi raz wydać się nie da. Życzę powodzenia w znajdowaniu środków na sfinansowanie pomysłu.
/rok temu
oczwyiście, że zasiłek pogrzebowy powinien być. płód to też dziecko i należy się mu gody pogrzeb