Uwaga! O premię możesz starać się pod warunkiem, że masz książeczkę mieszkaniową wystawioną do 23 października 1990 r.
Co możesz zrobić za uzyskane pieniądze?
Od 1 kwietnia premię możesz przeznaczyć nie tylko na kupno domu lub mieszkania, ale również na:
- remont mieszkania (domu) polegający na wymianie okien lub instalacji gazowej czy elektrycznej;
- systematyczne wpłacanie przez 12 miesięcy składek na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni;
- przekształcenie spółdzielczego własnościowego mieszkania w prawo odrębnej własności;
- zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego (pieniądze z książeczki stanowią wkład własny);
- spłatę zadłużenia związanego z tzw. starym kredytem spółdzielczym.
Uwaga!
O premię mogą wystąpić nawet osoby, które już wcześniej spłaciły ten kredyt. W tym przypadku wypłata pieniędzy zostanie rozłożona na osiem lat. Na „pierwszy ogień” pójdą książeczki wystawione do 1968 r. Najpóźniej pieniądze dostaną właściciele książeczek z 1989 i 1990 r.
Podobnie jest w przypadku tych, którzy zdecydują się na remont okien czy instalacji gazowej. Jeżeli zatem teraz wymienisz okna, a masz książeczkę z 1990 r., na wypłatę poczekasz do 2017 r. I do tego czasu musisz trzymać wszystkie faktury!
Jak otrzymać premię gwarancyjną
Złóż w dowolnym oddziale PKO BP wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii. Do wniosku musisz dołączyć książeczkę oraz dowód osobisty. Dostaniesz pieniądze pod warunkiem, że udowodnisz swoje wydatki mieszkaniowe. Jeżeli wymieniłaś okna, musisz przedstawić fakturę VAT wystawioną na ciebie lub męża. Rzecz jasna, powinnaś też udowodnić, że masz tytuł prawny do lokalu (domu), np. wyciąg z księgi wieczystej lub pismo ze spółdzielni potwierdzające, że posiadasz lokatorskie prawo do lokalu. Gdy wykupujesz mieszkanie od spółdzielni, trzeba będzie okazać w banku kopie aktu notarialnego.
Uwaga!
Do banku zgłoś się w ciągu 90 dni od poniesienia wydatków. Jeśli nie dotrzymasz terminu, pieniądze przepadną.
Rodzina może skorzystać
Książeczkę można scedować, czyli przekazać, ale tylko na rzecz członka najbliższej rodziny (np. dziecka, rodzeństwa, rodziców). Aby przepisać książeczkę na bliską ci osobę, musicie pójść razem do banku i tam przedstawić dokumenty potwierdzające wasze pokrewieństwo. Trzeba będzie również wypełnić oświadczenie w sprawie cesji. Bank pobierze za to prowizję w wysokości 70 zł.