Wielkie zmiany dla milionów pracowników. Wpłyną na wysokość pensji

wynagrodzenie za pracę fot. Adobe Stock, bnorbert3
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje objąć składkami wszystkie umowy zlecenie i umowy o dzieło. Zmiana ta znacząco wpłynie na wypłaty zleceniobiorców oraz koszty zatrudnienia. Wyjątkiem będą umowy studentów do 26.roku życia. Obecnie ok.40 proc. Polaków dorabia do etatu.
/ 05.08.2024 13:42
wynagrodzenie za pracę fot. Adobe Stock, bnorbert3

Objęcie obowiązkiem opłacania składek od umów zlecenie i dzieło wpłynie na wysokość wypłat.

Spis treści:

  1. Składki od wszystkich umów zlecenie i umów o dzieło
  2. Jakie składki przy umowie zlecenie?
  3. Niższe wypłaty osób pracujących na umowie o dzieło 
 

Składki od wszystkich umów zlecenie i umów o dzieło

Zmiany przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Projekt przewiduje obowiązkowe ubezpieczenia społeczne dla umów zlecenia i o dzieło. Wyjątkiem będą umowy realizowane przez uczniów i studentów do 26. roku życia. Ubezpieczenie chorobowe nie będzie obowiązkowe przy umowach o dzieło.

Jakie składki przy umowie zlecenie?

Obecnie składki przy umowie zlecenia są odprowadzane, jeśli pracownik zatrudniony jest jedynie na podstawie umowy zlecenie (jest to jego jedyne źródło dochodu). Składki płaci się także, kiedy pracownik posiada kilka źródeł dochodu, jednak jego łączne wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Od 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4300 zł brutto.

Składek nie płaci się również gdy zleceniobiorca posiada więcej umów zlecenie, posiada umowę o pracę z innym pracodawcą, bądź prowadzi działalność gospodarczą.

Z kolei umowy o dzieło obecnie nie są oskładkowane – należy jednak zgłosić ich zawarcie do ZUS.

Niższe wypłaty osób pracujących na umowie o dzieło 

Co to oznacza dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło? W KPO zapisano, że zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Ministerstwo wskazuje, że oskładkowanie chroni przed niską emeryturą i brakiem ochrony zdrowotnej. Badania wskazują jednak, że większość freelancerów dorabia do etatu, więc już płaci składki. Zdaniem ekspertów proponowane zmiany nie przyniosą pracownikom żadnych istotnych korzyści, a jedynie zmniejszą ich wynagrodzenia nawet o 28 proc.

Planowana zmiana sprawi, że wielu zleceniobiorców otrzyma niższe wynagrodzenie, natomiast pracodawca poniesie większe koszty zatrudnienia pracownika.

 Ilu Polaków dorabia do etatu? Według raportu Aplikuj.pl. 41 proc. aktywnych zawodowo Polaków podejmuje dodatkową pracę poza miejscem zatrudnienia. Jak podaje Radio Zet, zmiana dotyczyłaby co najmniej 2,3 mln osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym 330 tys. freelancerów, oraz ponad 2,6 mln małych i średnich firm.

Na razie nie jest pewne, czy proponowane regulacje wejdą w życie. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek w Polsat News poinformował w poniedziałek, że w tej chwili nie ma decyzji ws. oskładkowania umów cywilnoprawnych. Dodał, że jeśli taka decyzja zapadnie, osobiście dopilnuje, by przeprowadzono konsultacje nad projektem.

Czytaj także:
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku. Tyle proponuje rząd
Potężne kary za brak wynagrodzenia w terminie. Pracodawcy zapłacą więcej niż 30 tysięcy?
„Dyrektorka obcinała mi pensję za każdą bzdurę. Zdębiałam, gdy dowiedziałam się, co robi z kasą, którą mi zabiera”

 

Redakcja poleca

REKLAMA