Kredytobiorcy muszą więc liczyć się nie tylko z drogą żywnością, ale i z wyższymi ratami – nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Specjaliści przewidują, że w pierwszym półroczu największe podwyżki widoczne będą w sektorze przetworów owocowych – dżemy będą droższe co najmniej o 5 – 6%, soki o 10 – 15%, a mrożonki aż o 40%. Mniej możemy zapłacić jedynie za mleko i jego przetwory oraz cukier.
Zmiany te szczególnie odczują przede wszystkim kredytobiorcy, bowiem podwyżki w dłuższym okresie czasu wpływają także na wysokość rat. Te mogą podnieść się nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Przykładowy wzrost raty miesięcznej kredytów hipotecznych
w przypadku podniesienia oprocentowania o 0,25 punktu procentowego
dla kredytów zaciągniętych w złotówkach, których spłaty rozłożone są na raty równe na 30 lat
Wysokość kredytu i wzrost raty miesięcznej w przypadku zwiększenia oprocentowania o 0,25 pp
200 000 PLN - 34 PLN
400 000 PLN - 67 PLN
600 000 PLN - 100 PLN
Jednak decyzje RPP mogą nakłonić Polaków do oszczędzania. Wyższe stopy procentowe skłaniają banki do podwyższania nie tylko oprocentowania kredytów, ale także lokat, zwłaszcza długoterminowych – obecnie standard to 7%. Natomiast przy krótszych okresach lokowania kapitału oprocentowanie wynosi 5 – 6%. Polacy już docenili nowe oferty – w ciągu dwóch miesięcy (grudnia i stycznia) wartość ich wzrosła o około 24 mld złotych. A w najbliższych miesiącach zainteresowanie takimi i innymi bezpiecznymi produktami finansowymi będzie prawdopodobnie rosło.
Justyna Zubek,
Ekspert ds. Kredytów Hipotecznych firmy emFinanse, Doradcy Finansowi
Ekspert ds. Kredytów Hipotecznych firmy emFinanse, Doradcy Finansowi