Oboje pochodzimy z małej miejscowości na Podkarpaciu. Na studia przenosimy się do Wrocławia. Planujemy pracować, ale wiadomo, że różnie bywa. Mój partner o tym nie myśli, ale ja zastanawiam się skąd moglibyśmy wziąć pieniądze w razie nagłej potrzeby. Boimy się zbyt dużego obciążenia. Jak mamy wybrać najlepszy kredyt?
Naturalnie na otrzymanie kredytu mogą liczyć tylko osoby regularnie osiągające dochody. Jednak i to może nie wystarczyć, szczególnie na początkowym etapie kariery zawodowej. Aby liczyć na kredyt w banku należy bowiem wykazać się co najmniej kilkumiesięcznym stażem pracy. W zależności od instytucji finansowej może to być od trzech do nawet dwunastu miesięcy.
Poszukując kredytu, który mógłby okazać się pomocny w razie nagłej potrzeby warto rozważyć uruchomienie limitu odnawialnego w rachunku osobistym lub założenie karty kredytowej. Oba te rozwiązania, przy umiejętnym wykorzystaniu ich zalet, mogą być tańsze od typowego kredytu gotówkowego.
W przypadku limitu w koncie odsetki płaci się tylko od wykorzystanej części zadłużenia. Dodatkowo każdy wpływ na rachunek zmniejsza saldo zadłużenia, co także pozwala zmniejszyć koszty kredytu.
Z kolei zaletą karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, który może trwać nawet do 61 dni. Spłacając zadłużenie w wyznaczonym terminie można więc uniknąć jakichkolwiek kosztów odsetkowych. Oba rozwiązania wymagają jednak żelaznej konsekwencji, ponieważ w przeciwieństwie do kredytów gotówkowych (gdzie bank wyznacza harmonogram spłat) klient sam musi zadbać o spłatę zadłużenia w koncie lub na karcie kredytowej. Jeśli tego nie uczyni, to na pewno rozwiązania te nie będą tańsze od zwykłego kredytu.
Michał Sadrak
Open Finance, Związek Firm Doradztwa Finansowego