Renta wdowia ma gwarantować godne warunki dla seniora po śmierci małżonka. Ile wyniesie?
Spis treści:
Renta rodzinna a emerytura
Obecnie po śmierci małżonka osoba owdowiała ma dwie możliwości jeśli chodzi o świadczenia emerytalno-rentowe. Może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną pod zmarłym.
W myśl obowiązujących przepisów renta rodzinna, gdy umrze jeden ze współmałżonków, wynosi 85 proc. wyższego świadczenia.
Sytuacja finansowa wdów i wdowców często jest trudna. Wprowadzenie renty wdowiej to pomysł obywatelski, który daje wdowom i wdowcom możliwość, które świadczenie chcą zachować, tak aby było to dla nich jak najkorzystniejsze.
Ile może wynieść renta wdowia?
Konieczne będzie spełnienie takich warunków, jak ukończenie 50 lat lub niezdolność do pracy w ciągu najbliższych 5 lat od śmierci małżonka, wychowywanie dziecka, które jest uprawnione do otrzymania renty rodzinnej lub odpowiedzialność za dziecko, które jest niezdolne do samodzielnej egzystencji
Rozważane są dwa warianty renty wdowiej. Pierwszy z nich zakłada, że osobie uprawnionej przysługuje renta po zmarłym powiększona o 50 proc. przysługującej jej emerytury.
Drugi zakłada, że osobie wypłaca się przysługującą jej emeryturę powiększoną o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
Wdowiec lub wdowa może wybrać, która opcja bardziej mu się opłaca. Może również zachować swoje świadczenie bez zmian.
Jeśli chodzi o kwotę, jest ona ograniczona. Wysokość renty wdowiej nie może być wyższa niż trzykrotność miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury i renty wypłacanej przez ZUS. Obecnie wynosi ona 3516,95 zł.
Kiedy renta wdowia?
Jak wynika z zapewnień MRPiPS, wprowadzenie renty wdowiej jest możliwe jeszcze w 2024 roku – zostały zapewnione środki na ten cel.
Co więcej, ustawa będzie działać wstecz, co oznacza, że z renty wdowiej będą mogły skorzystać również te osoby, które zostały wdową lub wdowcem przed wejściem ustawy w życie. Obecnie projekt jest w trakcie procedowania w Sejmie.
Czytaj także: