Mówisz tak, odbierając telefon? Może cię to wpędzić w kłopoty

Mówisz tak, odbierając telefon fot. Adobe Stock, JustLife
Zwykle odbieramy telefon i automatycznie mówimy „Tak słucham”. Okazuje się, że ten zwrot może przysporzyć nam kłopotów. Co mówić, gdy odbieramy telefon? Na co uważać, kiedy ktoś do nas dzwoni? Warto przeanalizować nasze zachowania i rozważyć zmianę nawyków, aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności.
/ 06.08.2024 13:30
Mówisz tak, odbierając telefon fot. Adobe Stock, JustLife

Odbierając telefon, lepiej nie używać pewnych zwrotów.

Spis treści:

  1. Tego nie mów odbierając telefon
  2. Oszustwa na telefon

Tego nie mów odbierając telefon

Bardzo często odbieramy telefon słowami „Tak, słucham?”. Niestety może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami.

Jeden z czytelników dobreprogramy.pl przyznał, że kiedy odebrał swój telefon w ten sposób, usłyszał w odpowiedzi: „Dziękuję, to wszystko z mojej strony. Jutro wyślemy fakturę". Wskazał, że jego słowa mogły zostać użyte w spreparowaną rozmowę, która posłużyła jako podstawa do realizacji jakiejś usługi.

Oszuści chcą usłyszeć słowo: tak. Mogą to też osiągnąć zadając proste pytanie: Słyszy mnie pani? W takiej sytuacji odruchowo chcemy potwierdzić. Możemy też powiedzieć po prostu: słyszę.

Czy oznacza to, że od razu ściągnęliśmy na siebie kłopoty w postaci zawarcia niechcianej umowy? Niekoniecznie, ale może. Rzekomo podpisana telefonicznie umowa nie jest wiążąca w świetle przepisów i zwykle poszkodowanemu udaje się dowieść racji, co nie zmienia faktu, że samo wyjaśnianie naraża nas na stres i stratę czasu. Lepiej więc odbierać telefon słowami „Halo?” lub „Słucham”, co pozwoli nam uniknąć potencjalnych problematycznych sytuacji.

Oszustwa na telefon

Na co jeszcze uważać, odbierając telefon? Choćby na numer. Zwykle numery z obcych krajów mają dłuższe niż 9-cyfrowe numery i odbieranie ich czy oddzwanianie może być dla nas kosztowne.

Oszuści często też wykorzystują popularną metodę „na wnuczka”, podczas której przekonują nas do zapłacenia dużej ilości pieniędzy. Może chodzić również o każdego innego członka rodziny.

Zazwyczaj oszuści informują o jakimś tragicznym wydarzeniu i przekonują, że musimy podjąć szybką reakcję. Osoby, które padły ofiarą, działały w silnych emocjach i gdyby np. zadzwoniły do swoich bliskich, upewniłyby się, że ich zdrowie czy życie nie jest zagrożone.

Czytaj także:
Nigdy nie ładuj telefonu o tej porze. To może mieć przykre konsekwencje
Zastanawiasz się, jak schłodzić telefon latem? Mamy dla ciebie skuteczne, szybkie i bezpieczne sposoby
„Odkąd mama odkryła internet, nie da się żyć. Co chwilę wysyła memy i filmiki, a po minucie dzwoni, czemu nie odpisuję”

 

Redakcja poleca

REKLAMA