Kredyt konsolidacyjny

Wraz z mężem wzięliśmy trzy lata temu kredyt hipoteczny. Niestety sytuacja zmusiła nas, abyśmy zaciągnęli oprócz tego kredyt gotówkowy na sporą sumę. Słyszałam, że jest możliwość zaciągnięcia kredytu na spłatę innego zadłużenia. Czy przysługuje nam coś takiego w momencie kiedy mamy aż dwa, różne kredyty - hipoteczny i gotówkowy? Na czym dokładnie polega kredyt konsolidacyjny?

Wraz z mężem wzięliśmy trzy lata temu kredyt hipoteczny. Niestety sytuacja zmusiła nas, abyśmy zaciągnęli oprócz tego kredyt gotówkowy na sporą sumę. Słyszałam, że jest możliwość zaciągnięcia kredytu na spłatę innego zadłużenia. Czy przysługuje nam coś takiego w momencie kiedy mamy aż dwa, różne kredyty  - hipoteczny i gotówkowy? Na czym dokładnie polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny

Fot. Depositphotos

Kredyt konsolidacyjny to taki, który jest przeznaczony na jednorazową spłatę kilku zobowiązań zaciągniętych wcześniej przez kredytobiorców.

Dlatego fakt, że oprócz kredytu hipotecznego posiadają Państwo też gotówkowy, nie będzie żadnym problemem. Może nim za to być relacja potrzebnej Państwu kwoty kredytu do wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie, czyli wartość wskaźnika LtV. Nieruchomość prawdopodobnie jest dziś warta mniej niż przed trzema laty, gdy bank udzielił kredytu.

Dodatkowo jeżeli kredyt był spłacany w ratach równych, to przez te trzy lata płacili Państwo bankowi głównie odsetki, a sama kwota zadłużenia zmniejszyła się nieznacznie. Jeżeli przed trzema laty zaciągnęli Państwo kredyt z LtV 90 proc. lub wyższym, może się okazać, że dziś zadłużenie jest równe lub nawet większe niż aktualna wartość nieruchomości. Ponieważ dodatkowo są Państwo zainteresowani pozyskaniem środków na spłatę pożyczki gotówkowej, istnieje poważne ryzyko, że wartość posiadanej nieruchomości okaże się niewystarczająca, by bank mógł udzielić kredytu konsolidacyjnego.

Piotr Ceregra,
Idea Expert SA, Związek Firm Doradztwa Finansowego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)