Chciałabym wziąć kredyt na zakup mieszkanie, ale mam wątpliwości, czy w ogóle go dostanę. Od dwóch lat pracuję na umowę zlecenie. Zarabiam dosyć dobrze (ponad 5000zł), ale umowa odnawiana jest co miesiąc. Biorąc pod uwagę, że banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów, to czy pracując w oparciu o umowę zlecenie mam w ogóle szansę dostać kredyt?
W analizie zdolności kredytowej banki są w stanie uwzględnić różne źródła dochodów, pod warunkiem, że są to dochody regularne. W najkorzystniejszej sytuacji są oczywiście osoby uzyskujące dochody z umów o pracę. W odniesieniu do tej grupy klientów banki mają zazwyczaj najmniejsze wymagania dotyczące ogólnego stażu pracy oraz czasu zatrudnienia. Osoby zatrudnione na czas nieokreślony czasem nawet po trzech, a zwykle po sześciu miesiącach od podpisania umowy o pracę mogą ubiegać się o kredyt mieszkaniowy. W przypadku osób uzyskujących dochody z innych źródeł, takich jak np. działalność gospodarcza czy umowy cywilno-prawne (umowy zlecenie, umowy o dzieło) minimalny okres uzyskiwania dochodów z tych źródeł jest zwykle znacznie dłuższy.
W przypadku opisanym przez Panią dwuletni okres uzyskiwania dochodów z tytułu umów zlecenia powinien być bez problemu honorowany przez większość banków. W przypadku tego źródła dochodu banki wymagają zwykle minimum 12-miesięcznego stażu, choć można znaleźć banki, które pozwolą na złożenie wniosku już po 6 lub dopiero 18 miesiącach. W przypadku umów odnawianych co miesiąc, bank może wymagać dodatkowego oświadczenia zleceniodawcy potwierdzającego kontynuację umów w kolejnych miesiącach.
Łukasz Kosiński
Credit House Polska Doradcy Kredytowi
Związek Firm Doradztwa Finansowego