Kredyt gotówkowy - szybka gotówka od ręki

kobieta, kredyt, pieniądze, pożyczka fot. Panthermedia
Są sytuacje, gdy nagle musisz mieć dodatkowe pieniądze – święta, komunia, wakacje. Co zrobić, gdy nie masz oszczędności? Możesz skorzystać z oferty banku i złożyć wniosek o kredyt gotówkowy.
/ 25.03.2011 09:47
kobieta, kredyt, pieniądze, pożyczka fot. Panthermedia
Kto może wziąć kredyt gotówkowy
Każda osoba, która ma stałe źródło dochodów lub pobiera rentę bądź emeryturę. Co istotne, kryterium dochodowe jest niskie – czasem wystarczy, że masz tylko kilkaset złotych miesięcznie. Jednak, mając niewysokie dochody, możesz liczyć tylko na małą pożyczkę.

Formalności
Jeśli występujesz o kredyt w banku, w którym masz konto, wystarczy ci dowód osobisty. W innym trzeba będzie dostarczyć ponadto zaświadczenie o zarobkach (zwykle na specjalnym bankowym druku, który możesz pobrać ze strony internetowej banku), ewentualnie PIT-11/PIT-40 otrzymany od pracodawcy. Emeryci i renciści muszą przedstawić dowód i odcinek renty, decyzję o przyznaniu emerytury bądź wyciąg z konta, na które wpływa świadczenie. Natomiast osoby prowadzące własną firmę – zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w urzędzie skarbowym lub ZUS-ie (z reguły za trzy ostatnie miesiące).

Zabezpieczenia
Banki nie wymagają już żyrantów, to jednak nie znaczy, że dostaniesz pożyczkę bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Instytucja musi przecież mieć gwarancję, że odzyska pożyczone pieniądze, gdybyś ty nie mogła z jakichś względów ich oddać. Dlatego może zażądać, abyś np. wykupiła polisę ubezpieczeniową.

Czas oczekiwania
Rozpatrywanie wniosku kredytowego trwa zazwyczaj od 48 do 72 godzin. Przed wydaniem decyzji bank musi sprawdzić twoje konto w Biurze Informacji Kredytowej – tam znajdują się wszystkie dane o twoich aktualnie spłacanych lub już spłaconych pożyczkach. Jakakolwiek zaległość w ratach działa na twoją niekorzyść.

Koszty

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej, poproś bank, aby wyliczył ci wszystkie koszty kredytu (tzw. RRSO – roczną rzeczywistą stopę procentową). Tylko wtedy będziesz wiedziała, ile faktycznie wyniesie twoja rata kredytowa.

Porady prawne i finansowe - forum >>