Konto oszczędnościowe dla dziecka

Chciałabym zacząć oszczędzać na przyszłość mojego dziecka i założyć mu konto oszczędnościowe. Czy są specjalne rachunki przeznaczone do tego celu?
/ 13.12.2012 06:17

Chciałabym zacząć oszczędzać na przyszłość mojego dziecka i założyć mu konto oszczędnościowe. Czy są specjalne rachunki przeznaczone do tego celu?

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Banki w swoich ofertach posiadają konta dla dzieci, ale zwykle nie są one dobrym rozwiązaniem do oszczędzania. Są to bowiem odpowiedniki rachunków osobistych, a więc zgromadzone na nich środki często w ogóle nie są oprocentowane.

Nie ma jednak przeszkód, aby oszczędzać dla dziecka np. na koncie otwartym na swoje imię i nazwisko. Oszczędzać można na wiele sposobów, a to jaki produkt będzie najlepszy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się na czym nam najbardziej zależy.Jeśli chcemy zebrać możliwie najwyższą kwotę dla dziecka, to warto wybrać produkty takie jak fundusze inwestycyjne, czy polisy z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Jeśli zależy nam nie tylko na oszczędzaniu, ale także na zabezpieczeniu dziecka na wypadek swojej śmierci, to najlepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie. Takie zadanie spełni ubezpieczenie, w którym część pieniędzy jest inwestowana, a część zapewnia ochronę w przypadku śmierci rodziców.

Osoby, dla których priorytetem jest uzyskanie niższego, ale gwarantowanego zysku mogą oszczędzać po prostu na lokatach bankowych czy kontach oszczędnościowych. Kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem, a możliwością uzyskania wysokich zysków są produkty strukturyzowane. Zwykle gwarantują one, że klient nie poniesie straty, lecz w najgorszym przypadku odzyska swoje pieniądze. Dają jednak szansę na zyski znacznie wyższe od tych jaki można uzyskać na depozytach.

Nieżalenie od tego jaki produkt wybierzemy najważniejsze jest to, aby regularnie, czyli np. co miesiąc odkładać pieniądze. W ten sposób po kilkunastu latach oszczędzania z pewnością uzbieramy taką kwotę, która pomoże dziecku spokojnie wkroczyć w dorosłe życie.

Jarosław Sadowski,
Główny Analityk Expander Advisors, Związek Firm Doradztwa Finansowego