Czy wiesz, że pieniądze stanowią jedną z trzech najczęstszych przyczyn rozwodów? Jeżeli chcesz, aby twoje małżeństwo było silne, muszą obowiązywać w nim zasady. Także w sprawach finansowych.
Jedno wspólne czy dwa osobne?
Przed ślubem macie dwa konta, każdy swoje. A jak będzie w małżeństwie? Musicie ustalić, czy z jednego konta całkiem rezygnujecie i obie wypłaty mają wpływać na jedno, wspólne, czy może zostawiacie dwa osobne konta. W jednym i drugim rozwiązaniu można odnaleźć plusy i minusy. Sama zdecyduj, co będzie najlepsze w waszym przypadku.Kiedy macie wspólne konto:
- Każdy ma taki sam dostęp do wszystkich pieniędzy (oczywiście pod warunkiem, że oboje macie do niego karty debetowe bądź kredytowe).
- Każdy może zobaczyć, kiedy i na co zostały wydane pieniądze.
- Jedno z Was może zrobić tak duże zakupy, że wyczyści konto do zera i potem ta druga osoba może mieć niemiłą niespodziankę przy kasie, kiedy okaże się, ze konto jest puste. To oczywiście przypadek skrajny.
- Nie ma kłopotów z tym, z czyjego konta płacone są rachunki.
- Macie poczucie, że łączy was głębokie zaufanie, nic nie robicie za plecami tej drugiej osoby.
Kiedy macie osobne konta:
- Musicie ustalić, kto jest odpowiedzialny za poszczególne wydatki.
- W przypadku, kiedy jedna ze stron zarabia dużo więcej niż druga i chce mieć osobne konto, osoba zarabiająca mniej może czuć się źle. Małżeństwo to jednak inna relacja niż związek partnerski.
- Jest możliwość robienia sobie nawzajem niespodziewanych prezentów. To bardzo miłe, kiedy mąż czy żona obdarowują tę drugą połówkę znienacka.
- Jedno z was może być zbyt rozrzutne i dla dobra wspólnego nie powinno mieć dostępu do wszystkich pieniędzy.
- Może pojawić się obawa, że małżonkowie mają przed sobą tajemnice lub że nie ufają sobie w pełni.