Jak zaplanować budżet domowy na cały rok fot. Fotolia

7 rad, jak zaplanować budżet domowy na nowy rok

Nigdy więcej nie bądź chaotyczna w tak ważnej kwestii!
Milena Oszczepalińska / 04.01.2016 06:10
Jak zaplanować budżet domowy na cały rok fot. Fotolia
Nowy rok to bardzo dobry czas na zmianę nawyków odnośnie prowadzenia budżetu domowego. Jeśli do tej pory żyłaś od pierwszego do pierwszego w nadziei, że jakoś to będzie, najwyższy czas, by wprowadzić pewne modyfikacje. Jak zaplanować budżet domowy na cały rok? Oto nasze wskazówki!

Jak zaplanować budżet domowy na cały rok?

Niech te rady będą dla ciebie postanowieniami noworocznymi, których, inaczej niż zwykle, będziesz trzymać się cały rok!

1. Wydawaj mniej, niż zarabiasz

Nigdy nie wydawaj wszystkich pieniędzy do ostatniej złotówki, nie zabezpieczając się na kolejny miesiąc. A co, jeśli kolejna wypłata wpłynie na konto wyjątkowo dzień lub dwa później? Chyba nie chcesz tego doświadczyć. Poza tym takie działanie nie uczy odpowiedzialności, a jeśli chcesz zmienić nawyki finansowe, musisz być bardziej odpowiedzialna.

2. Najpierw odkładaj, potem wydawaj

Do tej pory postanawiałaś, że będziesz oszczędzać w każdym miesiącu, ale nigdy nic ci nie zostawało, co mogłabyś odłożyć? Zmień taktykę! Najpierw odłóż jakąś część pensji np. na konto oszczędnościowe, a potem z pozostałej reszty korzystaj do woli. Bądź jednak konsekwentna i nigdy nie wypłacaj pieniędzy, które oszczędziłaś. Mają być one przecież na co innego, a nie na ratowanie budżetu, bo na za dużo sobie pozwoliłaś w danym miesiącu.

3. Zbieraj rachunki

Może to pomóc ci w planowaniu wydatków na kolejne tygodnie lub miesiące. Jeśli do tej pory nie zbierałaś rachunków, prawdopodobnie nie wiesz, ile średnio wydajesz tygodniowo. Jak więc masz umieć zaplanować wydatki na przyszłość? Na paragonach wszystko jest wyszczególnione, więc możesz bardzo dokładnie wiedzieć, jaka suma jest ci niezbędna.

4. Zaplanuj poważniejszą inwestycję

Być może zechcesz w ciągu kolejnego roku kupić coś naprawdę drogiego, np. zdecydujesz się na wymianę samochodu na nowy, a może pojawi się doskonała okazja do kupienia mieszkania? Warto mieć zachowane na ten cel jakieś pieniądze, choćby np. na wymagany wkład własny.

5. Przygotuj się na niezapowiedziane wydatki

Zawsze może zdarzyć się wydatek, którego absolutnie nie planowałaś, np. ślub w rodzinie, zepsuta pralka, kosztowna naprawa samochodu. Lepiej wcześniej o tym pomyśleć, niż później załamywać się, że jeden taki wydatek zrujnował twój budżet i musiałaś np. dodatkowo zaciągnąć jakąś pożyczkę lub kredyt.

6. Bądź zdyscyplinowana!

Nie możesz odpuszczać pod wpływem emocji czy nieracjonalnego wydawania pieniędzy. Jeśli założysz sobie, że będziesz każdego miesiąca odkładać choćby 500 zł, po roku powinnaś mieć już 6000 zł. Może to wciąż nie jest zawrotna suma, ale to zawsze więcej, niż np. 3000 zł, bo w niektórych miesiącach zabrakło ci dyscypliny do oszczędzania.

7. Odłóż coś na wymarzone wakacje

Pamiętaj, by planowanie domowego budżetu nie było dla ciebie uciemiężeniem. Racjonalne podejście do pieniędzy powinno być wynagradzane. Jeśli przez cały rok nie będziesz żyła rozrzutnie, będziesz mogła pozwolić sobie na jakieś super wakacje. Czy to nie jest dobra motywacja do podjęcia postanowienia o oszczędzaniu?

Sprawdź też inne porady na okiełznanie domowego budżetu:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)