ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, to system informatyczny który służy do sprawnej komunikacji wszystkich obywateli i przedsiębiorców z jednostkami administracji publicznej (np. urzędami miasta lub urzędami gminy), a także umożliwia kontakt pomiędzy poszczególnymi podmiotami administracyjnymi. Platforma ma za zadanie ujednolicić i usprawnić komunikację na linii petent - pracownik administracyjny. Co można zrobić dzięki systemowi ePUAP? Np. skierować pismo do urzędu, skorzystać z repozytorium standardowych wzorów dokumentów.
Co to jest ePUAP?
ePUAP powstał w ramach Planu Informatyzacji Państwa. Dzięki temu obywatele mogą komunikować się ze wszelkimi jednostkami administracyjnymi w ujednolicony sposób. Jedną z najważniejszych opcji ePUAP jest tzw. Profil Zaufany, dzięki któremu można np. skierować pismo do urzędu bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Profil zakłada się jednorazowo, a następnie należy w ciągu 14 dni potwierdzić swoją tożsamość w urzędzie (na podstawie dowodu osobistego lub paszportu). Dzięki temu Profil Zaufany zostaje aktywowany, co umożliwia załatwianie wielu formalności on-line. Ta funkcjonalność ma wtedy taką samą "moc", jak oficjalny i odręczny podpis pod dokumentami.
Założeniami ePUAP jest jednolity dostęp do usługi bez ponoszenia dużych kosztów, a także dążenie do jak największej standaryzacji danych oraz zachowanie jawności i neutralności technologicznej systemu.
Niestety, wokół systemu ePUAP pojawia się ciągle sporo kontrowersji. Jest to związane z częstymi awariami platformy, które uniemożliwiają wtedy sprawne załatwianie urzędowych spraw.
Jakie sprawy można załatwić za pośrednictwem ePUAP?
System ePUAP umożliwia uniknięcie kolejek w wielu urzędach. Przykłady to choćby:
- urzędy stanu cywilnego - za pośrednictwem ePUAP możesz zgłosić narodziny dziecka, a także uzyskać odpisy aktu małżeństwa, narodzin czy zgonu,
- zakład ubezpieczeń społecznych - ePUAP umożliwia przejrzenie swoich zwolnień lekarskich, składek emerytalnych, itd.,
- urzędy pracy - możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub złożyć wniosek o zasiłek,
- samorządy - złóż wniosek o wydanie dowodu osobistego,
- urzędy skarbowe - zgłoś spadek albo darowiznę, sprawdź swoje rozliczenia podatkowe,
- krajowy rejestr karny - dzięki ePUAP możesz pobrać zaświadczenie o niekaralności,
- inne - za pośrednictwem ePUAP możesz również zarejestrować działalność gospodarczą lub złożyć wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny.
Czytaj więcej na temat finansów