EPUAP: epuap zus, zus epuap, epuap co to, co to jest epuap

biznesmen w pracy fot. Fotolia
Dowiedz się więcej na temat systemu ePUAP - Profil Zaufany ma taką samą "moc urzędową", jak własnoręczny podpis!
Weronika Kwaśniak / 30.05.2017 15:27
biznesmen w pracy fot. Fotolia

ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, to system informatyczny który służy do sprawnej komunikacji wszystkich obywateli i przedsiębiorców z jednostkami administracji publicznej (np. urzędami miasta lub urzędami gminy), a także umożliwia kontakt pomiędzy poszczególnymi podmiotami administracyjnymi. Platforma ma za zadanie ujednolicić i usprawnić komunikację na linii petent - pracownik administracyjny. Co można zrobić dzięki systemowi ePUAP? Np. skierować pismo do urzędu, skorzystać z repozytorium standardowych wzorów dokumentów.

Co to jest ePUAP?

ePUAP powstał w ramach Planu Informatyzacji Państwa. Dzięki temu obywatele mogą komunikować się ze wszelkimi jednostkami administracyjnymi w ujednolicony sposób. Jedną z najważniejszych opcji ePUAP jest tzw. Profil Zaufany, dzięki któremu można np. skierować pismo do urzędu bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Profil zakłada się jednorazowo, a następnie należy w ciągu 14 dni potwierdzić swoją tożsamość w urzędzie (na podstawie dowodu osobistego lub paszportu). Dzięki temu Profil Zaufany zostaje aktywowany, co umożliwia załatwianie wielu formalności on-line. Ta funkcjonalność ma wtedy taką samą "moc", jak oficjalny i odręczny podpis pod dokumentami.

Założeniami ePUAP jest jednolity dostęp do usługi bez ponoszenia dużych kosztów, a także dążenie do jak największej standaryzacji danych oraz zachowanie jawności i neutralności technologicznej systemu.

Niestety, wokół systemu ePUAP pojawia się ciągle sporo kontrowersji. Jest to związane z częstymi awariami platformy, które uniemożliwiają wtedy sprawne załatwianie urzędowych spraw.

REGON: czym jest numer REGON?

Jakie sprawy można załatwić za pośrednictwem ePUAP?

System ePUAP umożliwia uniknięcie kolejek w wielu urzędach. Przykłady to choćby:

  • urzędy stanu cywilnego - za pośrednictwem ePUAP możesz zgłosić narodziny dziecka, a także uzyskać odpisy aktu małżeństwa, narodzin czy zgonu,
  • zakład ubezpieczeń społecznych - ePUAP umożliwia przejrzenie swoich zwolnień lekarskich, składek emerytalnych, itd.,
  • urzędy pracy - możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub złożyć wniosek o zasiłek,
  • samorządy - złóż wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • urzędy skarbowe - zgłoś spadek albo darowiznę, sprawdź swoje rozliczenia podatkowe,

  • krajowy rejestr karny - dzięki ePUAP możesz pobrać zaświadczenie o niekaralności,
  • inne - za pośrednictwem ePUAP możesz również zarejestrować działalność gospodarczą lub złożyć wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny.

Czytaj więcej na temat finansów

Redakcja poleca

REKLAMA