Decyzja o przejściu na emeryturę powinna być przemyślana. Co należy wziąć pod uwagę?
Spis treści:
Kiedy można iść na emeryturę?
W Polsce ustawowy wiek emerytalny wynosi odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby, które osiągną wiek emerytalny, mogą przejść na emeryturę, ale mogą również kontynuować pracę.
Wiele osób zastanawia się, czy późniejsze przejście na emeryturę się opłaca.
Praca rok po osiągnięciu wieku emerytalnego
Jak podaje infor.pl, opóźnienie przejścia na emeryturę o rok przekłada się na wzrost wysokości świadczenia o ok. 10 proc. Dzieje się tak, ponieważ dłuższa praca to więcej opłaconych składek, a zgromadzony kapitał będzie podlegać dodatkowym waloryzacjom.
Niestety nie zawsze dłuższa praca będzie dla seniora korzystniejszym rozwiązaniem.
Jak zwiększyć emeryturę?
Istnieją też inne możliwości. Jak podaje Interia, niektórym emerytom bardziej opłaca się złożyć wniosek o emeryturę i jednocześnie dorabiać. Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny i pobiera emeryturę, może zarabiać bez obaw, że straci prawo do emerytury. W przypadku wcześniejszych emerytur obowiązują limity dorabiania – po ich przekroczeniu świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone.
Podejmując decyzję o przejściu na emeryturę, warto skonsultować się z doradcą emerytalnym, aby uwzględnić wszystkie argumenty za i przeciw, nie tylko finansowe.
Czytaj także:
Tyle przeciętnie dostaje emeryt. Ile wynosi średnia emerytura w Polsce?
Możesz zwiększyć wysokość emerytury. ZUS wskazuje, jak to zrobić
Mieszkanka z lubelskiego przepracowała tylko 1 dzień. Nie do wiary, jaką dostaje emeryturę