Możesz zwiększyć wysokość emerytury. ZUS wskazuje, jak to zrobić

Możesz zwiększyć wysokość emerytury. ZUS wskazuje, jak to zrobić fot. Adobe Stock, Alexander Raths
Wyższa emerytura jest możliwa. ZUS zdradza, jak zwiększyć wysokość świadczenia. W tym celu warto poszukać dokumentów, których ubezpieczyciel nie widział, a które mogą wpłynąć na kwotę emerytury. Osoba, która składa wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, nic nie traci, a może tylko zyskać.
/ 02.07.2024 10:40
Możesz zwiększyć wysokość emerytury. ZUS wskazuje, jak to zrobić fot. Adobe Stock, Alexander Raths
Ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe. Trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty.
 
Spis treści
  1. Wskaż okresy zatrudnienia 
  2. Kiedy ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę? 
  3. Dodatki do emerytur i rent

Wskaż okresy zatrudnienia

Niektórzy otrzymują zaniżone emerytury i renty i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Aby otrzymać wyższe świadczenie, należy przedstawić ZUS dokumenty, które jeszcze do niego nie dotarły
 
Jak podkreśla ZUS, warto przeszukać domowe archiwum w poszukiwaniu dokumentów dotyczących historii naszego zatrudnienia. Następnie, jeśli ubezpieczyciel jeszcze nie otrzymał takich dokumentów, należy przedstawić je w ZUS. Tym samym można otrzymać wyższe emerytury i renty. 
 
W szczególnych przypadkach okres zatrudnienia może potwierdzić świadek. Możliwość udowodnienia zatrudnienia przy pomocy świadków dotyczy tylko dokumentów, które zaginęły przez 15 listopada 1999 roku, podaje money.pl. 

 

Kiedy ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę?

ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę, jeśli osoba uprawniona odnalazła nowe dokumenty, których wcześniej nie dostarczyła do ZUS, a które mogą korzystnie wpłynąć na wysokość emerytury. Może to także zrobić, jeśli osoba opłacała składki i/lub pracowała po przyznaniu jej emerytury. 
 
Warto zaznaczyć, że prosząc o ponowne przeliczenie emerytury, wnioskujący nic nie traci – jeśli przeliczenie emerytury okaże się niekorzystne dla wnioskującego, to świadczenie będzie wypłacane na dotychczasowych warunkach. 

 

Dodatki do emerytur i rent

Niektórym seniorom przysługują dodatki do emerytur i rent, które są waloryzowane razem z nimi. Są to m.in. świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP, dodatek pielęgnacyjny, ryczałt energetyczny i inne. 
 
Osoba uprawniona nie musi iść na emeryturę, gdy osiągnie wiek emerytalny. Może również dalej pracować, o ile tylko ma taką możliwość/ Każdy przepracowany miesiąc wpływa na wysokość emerytury. 
 
 

Redakcja poleca

REKLAMA