Błędne wyliczenie emerytury ZUS. Co zrobić, jeśli otrzymasz zaniżoną emeryturę?

Błędne wyliczenie emerytury ZUS. Co zrobić, jeśli otrzymasz zaniżoną emeryturę fot. Adobe Stock, vivoo
ZUS wypłaca ok. 5 mln zasiłków rocznie, a w 2023 roku wydał ponad 3,6 mln decyzji dotyczących rent i emerytur. zdarza się, że organ nieprawidłowo wyliczył wysokość świadczenia. Jak tłumaczy ZUS, jest to niewielki odsetek decyzji, a w razie wątpliwości warto się odwołać. Jak to zrobić?
/ 30.07.2024 13:10
Błędne wyliczenie emerytury ZUS. Co zrobić, jeśli otrzymasz zaniżoną emeryturę fot. Adobe Stock, vivoo

Jeśli uważamy, że ZUS zaniżył nam emeryturę, możemy się odwołać od decyzji.

Spis treści:

  1. Błędy ZUS przy naliczaniu emerytur
  2. Co zrobić, jeśli otrzymasz zbyt niską emeryturę?
  3. Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury

Błędy ZUS przy naliczaniu emerytur

Według danych Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarł „Fakt”, w 2023 roku wypłacono 5431 wyrównań do wysokości zaniżonych świadczeń. Przyczynami wyrównań były m.in. błędy pracowników, wyroki sądowe czy zmiany interpretacji przepisów.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że rocznie ZUS wypłaca 5 mln zasiłków rocznie, z czego w 2023 roku wydano 3,6 mln decyzji w sprawach emerytalno-rentowych.

Wyrównania dotyczą ok. 0,12 proc. ogółu wydanych decyzji w tym na skutek zmiany decyzji w wyniku wyroków sądów, które mogły być spowodowane odmienną interpretacją przepisów bądź oceną dowodów

– dodaje rzecznik ZUS, cytowany przez Fakt".

Co zrobić, jeśli otrzymasz zbyt niską emeryturę?

Jeśli niedawno otrzymałaś emeryturę i nie zgadzasz się z decyzją ZUS, możesz odwołać się do ZUS-u do sądu okręgowego- sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Masz na to miesiąc od dnia, w którym została ci doręczona decyzja.

Dokument składasz w oddziale ZUS, który wydał decyzję. W odwołaniu podajesz numer decyzji oraz powód odwołania i podpisujesz się. Za tę czynność nic nie płacisz.

Jeśli ZUS uzna, że masz rację, ma 30 dni na zmianę lub uchylenie decyzji. Jeśli się z nim nie zgodzi, odwołanie zostanie skierowane do sądu i to on zdecyduje w tej sprawie. 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury

Jeśli od dawna pobierasz emeryturę, możesz wystąpić do ZUS o ponowne ustalenie wysokości świadczenia. Pomyłka może wynikać zarówno ze strony ZUS, jak i samego świadczeniobiorcy – np. niedostarczenia jakiegoś dokumentu potwierdzającego staż pracy.

Jeśli uda się udowodnić pomyłkę w naliczaniu emerytury, ZUS wypłaca wyrównanie. Niestety tylko za 3 lata wstecz, a więc nawet jeśli senior dostawał zaniżoną emeryturę przez np. 10 lat, otrzymana kwota nie zrekompensuje mu w całości pomyłki przy wyliczeniach.

Czytaj także:
Jak wysoką emeryturę dostaniesz? ZUS już policzył, możesz to łatwo sprawdzić
Możesz zwiększyć wysokość emerytury. ZUS wskazuje, jak to zrobić
Czternasta emerytura będzie niższa. Znamy wysokość i termin wypłaty

 

Redakcja poleca

REKLAMA